Radim Bureš v ČT k návrhu zákona o prokazování původu majetku

Vydáno 25. 06. 2015

Ve Studiu ČT24 se Radim Bureš vyjádřil k novému návrhu zákona o prokazování původu majetku. Reagoval na prohlášení prezidenta Miloše Zemana, který se k tomuto návrhu vyjadřoval během svého projevu v Poslanecké sněmovně.

Radim-Bures-puvod-majetku-ct

Radim Bureš, programový ředitel TI ve Studiu ČT24 | zdroj: ČT

Miloš Zeman ve svém projevu vyzdvihl důležitost přijetí tohoto zákona, zároveň však návrhu vytkl dva nedostatky. První se podle něj týká tzv. nepravé retroaktivity, ve druhé připomínce se dotkl penalizačních sazeb, u kterých žádá zpřísnění.

K jeho projevu a také k zákonu se v rámci vysílání Studia ČT24 vyjádřil programový ředitel TI Radim Bureš.

„V tomto modelu závisí na vnitřním rozhodnutí finanční správy, což je otázka riziková. My můžeme věřit, že ta své rozhodnutí bude mít promyšlené, postavené na argumentech, nicméně my se o něm nedozvíme, protože daňové řízení je z principu tajné. Obavy opozice z možnosti nějakých selektivních procesů nejsou zcela neoprávněné, ale domnívám se, že ty by se spíše někomu vyhýbaly, než, jak říká opozice, by docházelo k šikaně určitých osob. Co se týče co nejširší retroaktivity, o které mluvil prezident Zeman, k tomu bych byl skeptický. Osobně se domnívám, že jakékoliv další rozšiřování znamená další posilování odpůrců a zvolená varianta je jediná možná. Představa, že vyřešíme zlodějiny z 90. let, je mylná. Nedovedu si představit právní model, který by to umožňoval.“

Celé vystoupení je dostupné na stránkách České televize.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Profesionální státní správa

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.