Index vnímání korupce 2021 (Corruption Perceptions Index, CPI)

Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) dnes zveřejnil globální „Index vnímání korupce“ za rok 2021 (Corruption Perceptions Index – CPI). Česká republika má stejně jako v loňském vydání 54 bodů ze 100 možných (a udržela se na 49. příčce, o kterou se dělí s Maltou a Mauriciem). Průměr Evropské unie (třetím rokem 64 bodů) zůstává v nedohlednu.

První příčku ze 180 hodnocených zemí už druhým rokem sdílejí Dánsko a Nový Zéland. Obě země získaly shodně 88 bodů. Poprvé se k nim na první pozici přidává ještě Finsko, které poskočilo o 3 body. Čtvrtou příčku pak sdílí Norsko se Singapurem a Švédskem (všechny státy mají shodně 85 b.). První desítku doplňují Švýcarsko (84 b.), Nizozemsko (82 b.), Lucembursko (81 b.) a Německo (80 b.).

Na opačném konci žebříčku se také neodehrávají velké změny. Somálsko si polepšilo o bod, a sdílí předposlední příčku se Sýrií, která oproti loňsku naopak bod ztratila (13 b.). Žebříček uzavírá Jižní Súdán, který také přišel o bod (11 b.).

Více o Indexu vnímání korupce se dozvíte v této publikaci nebo na našich stránkách transparency.cz/cpi2021  • Rok vydání: 2022
Stáhnout publikaci

Publikace

Projekty

Bojujte proti korupci s námi.