Index vnímání korupce 2017 (Corruption Perceptions Index, CPI)

Česká republika se po loňském propadu o 1 bod nyní posunula o 2 body nahoru na celkových 57 bodů ze 100 možných (ze 47. místa na 42. příčku, o kterou se dělí se Španělskem, Kyprem a Dominikou). Na průměr Evropské unie (65 bodů) ale stále ztrácíme. Výsledek spíše, než nástup pozitivního trendu, odráží setrvalý stav vnímání korupce v minulém roce. Pro skutečné zlepšení je třeba učinit několik nepopulárních, leč jednoduchých kroků.

První příčku obsadil Nový Zéland s 89 body. Severské země hájí i nadále přední pozice, avšak s bodovými ztrátami: Dánsko je se ztrátou dvou bodů oproti minulému indexu na druhém místě, Finsko (obsadilo třetí místo) i Švédsko (šesté místo) ztratily za poslední dva roky celkem 5 bodů. První pětici doplňují Norsko a Švýcarsko (85 bodů, shodně s Finskem).

Nejvíce bodů v minulém roce ztratily Bahrajn (7 bodů) a Libérie (6 bodů). Naopak mezi skokany roku patří Barbados (7 bodů), Trinidad a Tobago (6 bodů) nebo Spojené Arabské Emiráty (5 bodů). Žebříček uzavírají Sýrie s celkovými 14 body, dále Jižní Súdán s 12 body a konečně Somálsko s 9 body.

Ve srovnání se členskými zeměmi Evropské unie se ČR o jednu příčku posunula, a to na sdílenou 18. pozici. Ve středu žebříčku se drží pobaltské státy (11., 16. a 17. místo). Ostatní země Visegrádu si pohoršily – Slovensko o 1 bod, o 2 body Polsko, dokonce 3 body ztratilo Maďarsko. To se propadlo na předposlední místo Evropy a nechalo za sebou už jen Bulharsko se 43 body. Naopak evropským skokanem roku 2017 je Řecko, které si oproti loňsku o 4 body polepšilo a je aktuálně na 59. pozici.

Data pro aktuální Index se sbírala v průběhu let 2016/2017, a výsledek tedy neodráží jednotlivou nedávnou událost nebo politické rozhodnutí, ale představuje odraz dlouhodobějšího trendu v daném časovém období.

Více se o Indexu dozvíte na našich stránkách: transparency.cz/cpi2017


Štítky: CPI


  • Rok vydání: 2018
Stáhnout publikaci

Publikace

Projekty

Bojujte proti korupci s námi.