Promítání a debata v Olomouci: Prezidentství pod lupou

Vydáno 12. 12. 2017

TI Vás zve do kina na dokument Vice Special Report: A House Divided, tentokrát v Olomouci. O nadcházejících prezidentských volbách budeme debatovat s odborníky: Michaelem Smithem, Tomášem Lebedou a Petrem Kopeckým. Celovečerní program se koná 12. 12. 2017 od 18:30 v Muzeu umění Olomouc. Vstup na akci je zdarma.

Prezidentství pod lupou – debata a promítání dokumentu Vice Special Report: A House Divided | zdroj: HBO, Vice

Debata:

Aktuálně můžeme sledovat prezidentské kampaně a souboj, který svádí 9 kandidátů o Hrad. S experty budeme debatovat o tom, jak se odráží poslední marketingové trendy v kampaních, jestli vidí důvod proč není ve volbě žádná žena, nebo jak hodnotí fungování přímé volby prezidenta. Zaměříme se také na srovnání české a americké prezidentské volby.

Na tyto otázky budou odpovídat lidé, kteří se sledování (politických) kampaní věnují velmi pečlivě a velmi dlouho:

  • Michael Smith, americký sociolog zabývající se výzkumem sociálního rozvrstvení společnosti, vzdělávacího systému, korupce či demokratického vládnutí.
  • Tomáš Lebeda, politolog z Univerzity Palackého v Olomouci specializující se na český politický systém.
  • Petr Kopecký, amerikanista, kulturolog, literární teoretik. Ačkoliv se opírá o díla amerických modernistů, nachází vždy řadu socio-eko-politických souvislostí, které českému čtenáři pomáhají porozumět americké realitě.

Moderuje David Ondráčka (ředitel TI ČR, člen Mezinárodní správní rady TI).

 

Místo a čas

Akce proběhne v Muzeu umění Olomouc (Denisova 47, Olomouc). Od 18:30 budeme debatovat a poté začne v 19:30 promítání filmu Vice Special Report: A House Divided.

 

O filmu Vice Special Report: A House Divided

Unikátní dokument z produkce HBO a VICE se vrací do doby, kdy Obamova administrativa předávala vládnutí čerstvě zvolenému prezidentu Trumpovi. Nejde však o pikantní vhledy do zákulisí, ale o sérii exkluzivních komentovaných rozhovorů s nejvyššími představiteli administrativy, včetně samotného prezidenta Obamy, mluvčího Bílého domu Johna Boehnera, nebo republikánského stratéga Franka Luntze.

Dokument klade otázku, která je podivuhodně palčivá i pro české prezidentství: Jak se má chovat vláda a prezident, aby na konci jejich mandátu nebyl národ rozdělenější než byl na jeho začátku? Jaké jsou jejich nástroje a kompetence pro tento úkol, a jaká musí být jejich strategie, pokud ho berou vážně?

Na americké reflexi je cenná její upřímnost: svědectví je trpké, ale není beznadějné.

 

K akci se přidejte na Facebooku!

Monitoring blížících se voleb se neobejde bez podpory široké veřejnosti. Proto jsme spustili crowdfundingovou kampaň na Darujme.cz. Zapojte se i vy!

 

 

Akci podpořilo Velvyslanectví USA v České republice.


Štítky: Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.