Právní rámec pro 8 bilionů korun

Publikováno: 11. července 2014

V rámci příprav nového zákona o veřejných zakázkách vznikne během půl roku právní rámec pro veřejné nákupy na dalších deset let. Jedná se o kritický krok, který ovlivní nakládání s 8 biliony korun, což představuje dvojnásobek HDP ČR.

Nový zákon o veřejných zakázkách by měl zjednodušit zadávání a zefektivnit dohled, ale také akcentovat transparentnost a rovnou soutěž.
„Jsme v pozici surfaře čekajícího na svou vlnu, která přijde a nastává adrenalinová záležitost. Ale od břehu se vlna odrazí a jde o to, kam až nás zažene zpět do moře. Je tady řada lobbistů, kteří chtějí zvrátit kyvadlo, odstranit z legislativy všechny protikorupční prvky a rozšiřují mýtus, že za všechny chyby v zakázkách může zákon a jeho transparentní novela. Je dobře, že MMR hledá vyvážený kompromis opřený o analýzy a data a na tuto účelovou zpětnou vlnu nechce naskočit“ komentuje současnou situaci David Ondráčka, ředitel Transparency International Česká republika.

Platforma pro transparentní veřejné zakázky, jejíž součástí je také Transparency International, nyní vydává své stanovisko, které shrnuje návrhy Platformy ke kontroverzním bodům navrhovaného zákona.