Poslanec Benda navrhuje snížit daně v hazardním sektoru. V čím zájmu?

Vydáno 28. 10. 2022

V době, kdy český státní rozpočet dosahuje rekordního schodku a vláda Petra Fialy (ODS) hledá potřebné miliardy korun, aby udržela Česko v chodu, přichází předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda s návrhem snížit daně v hazardním sektoru.

Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS | fotografie: Martin Bouda

Tato změna paradoxně státní kasu připraví o stovky milionů korun ročně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po čtvrtečním jednání kabinetu potvrdil, že návrh má jeho podporu.

Daň z hazardu má v současnosti dvě výše. Sazbou 23 procent se daní výnosy z kurzových sázek, binga nebo tombol. Loterie a takzvané technické hry, jako jsou herní automaty, pak mají sazbu 35 procent. Přitom i loterie byly dříve v první skupině.

K jejich přeřazení došlo v lednu 2021 během vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). „Bylo to jako naschvál proti Sazce, jinak se to nedá nazvat,“ říká Benda s tím, že současným návrhem chce napravit dřívější nespravedlnost, informují Hospodářské noviny.

V čím zájmu jedná Marek Benda?

V Transparency International (TI) si proto klademe otázku, v čím zájmu poslanec Benda změnu navrhuje? Je to ve veřejném zájmu občanů ČR, nebo ve prospěch hazardní lobby?

Korupční imunologie, díl čtvrtý: lobbing | zdroj: TI

Přesně pro tyto situace je potřeba schválit v Česku kvalitní zákon o lobbingu, který by mimo jiné tyto legislativní návrhy a procesy zprůhlednil.

Více se o této problematice dozvíte také v našem článku. Otevřený lobbistický diář TI pak najdete v tomto odkaze.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.