Politické strany a hnutí jsou de facto neziskovky, proto je veřejná kontrola na místě

Vydáno 31. 01. 2018

Okamurovci vybrali z účtu všechny peníze, zbyla nula. Straně hrozí pokuta. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí také zajímá, komu strana Svoboda a přímá demokracie zaplatila nedávno miliony za PR poradenství a analýzy. SPD to tají.

Vteřiny TI: David Ondráčka – financování SPD Tomia Okamury | zdroj: TI

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury může dostat až půlmilionovou pokutu. Během několika dní mu z transparentního volebního účtu odtekly peníze – až na nulu. Což zákon nedovoluje.

Podle zjištění Seznamu to už řeší Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Během několika dní má rozhodnout o trestu.

A také prověřuje, komu strana v posledních dnech zaplatila skoro 7,4 milionu – za PR a mediální služby nebo za analýzy. Okamurovci to zveřejnit nechtějí.

Ještě v úterý ráno byl volební účet SPD Tomia Okamury úplně prázdný. Hnutí z něj odeslalo všechny peníze, i když tam podle zákona musí zůstat 180 dní po volbách.

Po upozornění Seznamu je Okamurovo hnutí poslalo zpět.

„Konzultovali jsme to s právníkem, ale nevěděli jsme, že na účtu musí peníze zůstat. Ten zákon jsme si vyložili jinak. Jestli jsme v tomto ohledu pochybili, je to možné,“ uvedla tisková mluvčí SPD Michaela Dolenská.

Peníze podle ní ale nikam nezmizely, jen byly přeposlány z oficiálního účtu hnutí zpět na volební.

 

Veřejná kontrola je na místě

„Politické strany a hnutí jsou de facto neziskovky placené z veřejných rozpočtů, dostávají často desítky milionů korun, i Okamurova SPD je taková neziskovka placená z veřejného rozpočtu. Proto jsou na místě otázky ptát se, kam ty peníze posílají a na co je využívají,“ říká David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí i tak ale bude finanční transakci řešit.

„To, že peníze vrátili, ale určitě při svém rozhodování zohledníme,“ říká člen úřadu Jan Outlý. Za to, že hnutí zbytek peněz z volebního účtu odeslalo, mu hrozí pokuta až půl milionu korun.

„Ta současná kauza má tři roviny. První je, zda nedošlo k přestupku podle zákona o financování politických stran, to znamená, zda ty peníze neměly ležet na volebním účtu – to posoudí úřad a může dát potenciálně sankci,“ dodává David Ondráčka.

„Druhá rovina ale je, zda ty peníze, které odešly na PR, byly adekvátní, zda ty ceny odpovídaly a komu vlastně šly, protože firma Play NET, za kterou stojí ASTRO Capital a pan Fulín, by si zasloužila další rozebrání.“

„No a třetí rovina je normální diskuze nad tím, protože pan Okamura jenom křičí kampaň, kampaň, útok, útok, ale místo toho, aby prostě v klidu a bez emocí vysvětlil, jak to bylo a že pokud financování SPD je čisté, tak asi není žádný problém,“ doplňuje ředitel TI ČR.

zdroj: Seznam Zprávy


Štítky: Otevřené financování politických stran , Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.