Olympijská Brazílie a 3 kroky, jak znovu podpořit boj s korupcí

Vydáno 05. 08. 2016

Dnes začnou XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro. Toto město je především známo pro svou krásu, pláže a tanečního ducha. Do 21. srpna můžeme očekávat neopakovatelná klání ve 28 sportovních disciplínách. To však neznamená, že tyto hry zamaskují krizi, které Brazílie a také světový sport aktuálně čelí, a zejména jejího původce – korupci.

1300_Rio_Olympics_feature

Rio de Janeiro | zdroj: transparency.org

Během Mistrovství světa ve fotbale, které Brazílie hostila v roce 2014, demonstrovaly miliony lidí v ulicích proti korupci a obřím částkám, které se utratily během organizace šampionátu. Letos je protestů mnohem méně, ačkoliv se na věci nic nezměnilo. Dilma Rousseffová, prezidentka země, čelí odvolání. Přes padesát politiků uvízlo v sítích korupčního skandálu kolem státního ropného gigantu Petrobras. A ředitel největší brazilské stavební společnosti je za mřížemi.

Mezinárodní olympijský výbor, pod vedením předsedy Thomase Bacha, řeší největší dilema na sportovní scéně od roku 1999 – odhalení státem podporovaného dopingu ruských sportovců. Ačkoliv rozpočet letošních her nebyl překročen tak výrazně, jak se očekávalo, tak se stále objevují korupční podezření spolu s porušováním lidských práv. Není tedy překvapením, že všeobecná důvěra v politiky a v čistotu sportu je historicky na minimu. V TI přesto věříme, že je možné najít řešení, jak s korupcí ve sportu efektivně bojovat.

Tři kroky, které by mohly přinést změnu a obnovit v Brazílii boj s korupcí:

  • Pokračování vyšetřování a právních kroků spojených s korupčním skandálem Lava Jato/Carwash. Vyšetřovatelé nesmí být ovlivněni polarizovanou politickou debatou nebo zastrašeni vlivnými zájmovými skupinami, které se snaží o neúspěch vyšetřování;
  • Urychlit schvalování v Kongresu, který má přijmout balíček 10 opatření pro boj s korupcí, jež navrhli státní zástupci a svým podpisem ho podpořily 3 miliony Brazilců;
  • Vytvořit dostatečně financovaný Národní protikorupční systém, který by měl interní i externí dohled nad institucemi jako je úřad ombudsmana nebo nad nezávislými posty státních zástupců, a který by sloužil také jako národní instituce pro přístup k informacím a podporoval by protikorupční jednotky v soudnictví.

Celý článek si můžete přečíst na webu transparency.org


Štítky: Mapování korupce , Sport

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.