Občané v místním referendu rozhodli. V Holubicích nemusí být zakázán hazard

Vydáno 29. 05. 2019

O uplynulém víkendu proběhlo v Holubicích v Jihomoravském kraji, souběžně s volbami do Evropského parlamentu, místní referendum. Tato obec u Vyškova s 1300 obyvateli se rozhodovala o vlastní budoucnosti týkající se hazardu. V referendu byli občané dotázáni, zda chtějí, aby obec učinila veškeré možné kroky vedoucí k zákazu provozování technických hazardních her na celém svém území.

Jan Dupák, právník Transparency, (v panelu druhý zleva) se před konáním referenda zúčastnil debaty s místními obyvateli pod záštitou Nadačního fondu proti korupci | zdroj: TI

Právní poradna Transparency International pomáhala v Holubicích přípravnému výboru při vyhlášení místního referenda o zákazu tvrdého hazardu na celém území obce. Také jsme se účastnili veřejné debaty s občany na toto téma, kterou pořádal Nadační fond proti korupci. Snahu místních o regulaci hazardu vyvolaly především plány společností na vybudování kasina, ve kterém má být v provozu až 150 videoloterijních terminálů. Kasino se má nacházet na okraji obce u dálnice D1.

Výše uvedené společnosti uzavřely už v roce 2017 s obcí Holubice smlouvu o spolupráci, na jejímž základě se obec na 20 let zavazuje k ochraně provozovatele kasina před konkurencí a zároveň jí je pod hrozbou sankcí zakázáno přijmout jakákoliv opatření proti hazardu.

EDP a PCA na oplátku odhadují částku, kterou budou na dani z hazardních her přispívat do obecního rozpočtu, na 20 milionů korun ročně. Tuto částku jsou však společnosti povinné platit ze zákona, i kdyby žádné ujednání s obcí neexistovalo.

„Smlouva je tak pro obec naprosto nevýhodná a nepřináší jí žádný užitek. Její platnost a vymahatelnost navíc zpochybnili mnozí odborníci na smluvní právo, regulaci hazardu a hospodářskou soutěž,“ dodává Jan Dupák, právník Transparency.

O nevýhodnosti smlouvy se snažil bývalého starostu Stanislava Přibyla, jenž smlouvu v roce 2017 podepsal, přesvědčit dokonce i jím oslovený advokát. Pan Přibyl však vyjádření neukázal při schvalování zastupitelstvu, přestože jej měl k dispozici před jeho zasedáním, jak píše zpravodajský server iRozhlas.cz.

Jak dopadlo referendum?

Referendum o zákazu hazardu se konalo spolu s volbami do Evropského parlamentu ve dnech 24. – 25. května 2019. Aby bylo místní referendum platné, musí v něm hlasovat alespoň 35 % voličů. V Holubicích se jej zúčastnilo 64 % voličů, z nichž 67 % se vyslovilo proti povinnosti obce vydat obecně závaznou vyhlášku, která by tvrdý hazard na jejím území omezovala

Místní obyvatelé dali přednost předpokládaným výnosům z hazardních her na potenciální rozvoj obce místo ochrany před negativními vlivy tvrdého hazardu. Určitou roli sehrály jistě také výhružky společnosti EDP uplatňováním sankcí z problematické smlouvy o spolupráci, kterou zřejmě s obcí uzavřela pouze za účelem vylepšení budoucího vyjednávacího postavení.

Obec může stále neplatnost této smlouvy napadnout u soudu. Vzhledem ke snaze státu o přísnější regulaci hazardu, mohou očekávané finanční prostředky zůstat pouhým slibem. Nadto není záměr výstavby kasina v souladu s územním plánem a jeho provozovatelé dosud nemají potřebná stavebněprávní povolení.

„Na příkladu Holubic se ukazuje význam aktivity místních obyvatel a obecních zastupitelů. Různé podnikatelské subjekty se za účelem zisku snaží místní samosprávy vmanipulovat do obtížně řešitelných situací. I na malých obcích by měly zásadní smlouvy zavazující obec na desítky let dopředu být předmětem široké diskuze zastupitelů i aktivních občanů předtím, než je starosta narychlo podepíše,“ shrnuje rizika Jan Dupák.

 

Tímto případem se TI zabývá v rámci bezplatného právního poradenství podporovaného programem Prevence korupčního jednání Ministerstva vnitra.

 


Štítky: Hazard

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.