Novela zákona o střetu zájmů: omezí Sněmovna Babišův vliv?

Publikováno: 6. září 2016

Ústavně-právní výbor podpořil změny ve vládní novele zákona o střetu zájmů. Vládní návrh zavádí centrální evidenci oznámení nebo vyšší sankce, ve Sněmovně jsou dva pozměňovací návrhy. Novela má širokou podporu mezi poslanci, štěpí však vládní koalici. Hnutí ANO vnímá návrhy jako útok na svého předsedu Andreje Babiše, zákon označuje jako „lex Babiš“.

David Ondráčka v rozhovoru pro Českou televizi | zdroj: Česká televize

 

Co je cílem novely

Novela zákona o střetu zájmů má omezit podnikání ministrů. „Prvním bodem je, že ministr nesmí být ovládající osobou obchodní korporace, a druhý bod je, že ministr by neměl vlastnit a provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk,“ shrnul poslanec Chvojka (ČSSD). Omezení podnikání má zamezit spekulacím o zneužívání fondů při čerpání státních či evropských dotací, zároveň by měl také předcházet nebezpečné monopolizaci. Závěrečné hlasování ve Sněmovně čeká normu 16. září. Pokud by poté prošla přes Senát a prezidenta, byla by účinná od počátku příštího roku, nebude se ale týkat lidí, kteří už ve funkcích jsou. Fakticky se tedy na ministry vztáhne až od příštího volebního období.

 

Kde vidíme pozitiva a kde mohou vyvstat problémy

Podle Davida Ondráčky je vhodná debata o zákazu vlastnictví médií, tato úprava by znamenala systematické řešení ohrožování demokracie a nezávislosti médií. „Sporná je však ta druhá věc – absolutní zákaz být ovládající osobou v obchodní korporaci,“ řekl Ondráčka a vyjádřil obavu, že tato úprava by nemusela projít přes Ústavní soud. Také zůstává otázkou, jak snadné bude nastavená pravidla obejít skrze změnu vlastnických struktur. Proto TI dlouhodobě hovoří o potřebě obecného rejstříku finálních vlastníků a rozkrývání konečných majetkových struktur.

 

Záznam celého pořadu dostupný na webu České televize, článek s dalšími informacemi zde.

Podle Davida Ondráčky je vhodná debata o zákazu vlastnictví médií, tato úprava by znamenala systematické řešení ohrožování demokracie a nezávislosti médií.

Související projekty

Enhancing Beneficial Ownership Transparency

V současné době je transponována evropská směrnice proti praní špinavých peněz do legislativy jednotlivých členských států včetně České republiky. Tato směrnice mj. zavádí povinnost členských států zavést evidenci skutečných vlastníků společností.

Vice o projektu

Taxparency

Co je klíčový problém ve východní Evropě? Korupce. Co je klíčový problém v západní Evropě? Daňové úniky velkých korporací. Oba problémy mají společnou příčinu – neprůhledné vlastnické a daňové struktury nadnárodních společností.

Vice o projektu