Novela zákona o praní špinavých peněz: promarněná šance nebo krok vpřed?

Vydáno 24. 10. 2016

Senát minulý týden schválil novelu zákona o praní špinavých peněz, jenž také obsahuje registr skutečných majitelů firem a svěřenských fondů. Tento rejstřík by měl obsahovat datum narození, bydliště a hlasovací práva a údaje, kvůli kterým bude vysvětleno, proč je daný člověk skutečným majitelem subjektu. Rejstřík bude ovšem neveřejný.

david-ondracka-otazky-vaclava-moravce-jourova

David Ondráčka v Otázkách Václava Moravce 23. 10. 2016 | zdroj: ČT

Co a proč se mění?

Novela, která nyní čeká na podpis prezidenta republiky, zavádí rejstřík konečných vlastníků v rámci boje proti financování terorismu nebo jiným kriminálním aktivitám a kvůli zamezení vlastnění firem v daňových rájích. Problematický bod je neveřejnost celého registru, který kritizovala v Otázkách Václava Moravce jak eurokomisařka Věra Jourová, tak David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.

„Znemožňuje to možnost zpětné vazby od investigativních novinářů i od konkurentů. Je tu velká skepse, že rejstřík nevyřeší vše, a že bude poloprázdný.“

Do rejstříku budou smět nahlížet pouze zpravodajské služby, policie, soudy. O přístup mohou pořádat také osoby, které budou v rejstříku zapsané a ty, jež mají oprávněný zájem. Tato formulace je nicméně definována velmi vágně.

„Mrzí mě, že jsme nevyužili příležitost jít ještě o krok dál, jako je tomu v mnoho jiných zemích, které nechtějí poslouchat další a další úniky informací, které ukazují, že v jejich zemi jsou anonymní firmy s podezřelými aktivitami,“ dodává Ondráčka k promarněné šanci veřejného rejstříku.

„Lepší neveřejný rejstřík, než žádný.“

Nutno dodat, že v původním návrhu celé novely byl veřejnosti dostupný rejstřík zaveden. Navrhovatel, tedy Ministerstvo financí, po odvysílání uvedl na svém webu, že se nestaví proti variantě otevřeného rejstříku, nicméně že k přeměně na uzavřený ho přiměla Legislativní rada vlády, jejíž hlavním argumentem byla ochrana osobních údajů a svobod jednotlivce. Závěrem dodalo, že je podle něj lepší neveřejný rejstřík, než žádný. Na tyto podněty jsme zareagovali společně s Glopolis a několik informací jsme uvedli na pravou míru. Zdá se nám nicméně, že Ministerstvo financí, pokud mu opravdu jde o veřejnost rejstříku, mělo pro tuto důležitou změnu ve směrnici udělat více. V celé situaci Ministerstvo financí uvádí několik protichůdných informací i kroků, které nejsou v souladu s jeho rétorikou po odvysílání nedělních Otázek Václava Moravce. I proto jsme cítili potřebu na tento impuls zareagovat. (Nicméně věříme, že v konečném důsledku nám jde o společnou věc.)

Naši odpověď v plném znění najdete zde.


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.