Nová vláda by měla uvažovat o korupci koncepčně, a ne nahodile lepit opatření

Vydáno 13. 12. 2021

Na Mezinárodní den boje proti korupci jsme tradičně připravili veřejnou online debatu. Tentokrát na téma “Fialova vláda vs korupce: Co můžeme očekávat?”. Ve čtvrtek 9. prosince 2021 jsme se tak virtuálně sešli na dvě hodiny s našimi hosty, abychom nastínili možné kroky budoucí vlády Petra Fialy (ODS) a probrali jsme aktuální výzvy.

Veřejná debata TI: “Fialova vláda vs korupce: Co můžeme očekávat?” | zdroj: TI

Pozvání přijali Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze, Jana Klímová, zástupkyně šéfredaktora Hospodářských novin, Miloslav Kala, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a Petr Leyer, ředitel Transparency International. Debatou provázela Marie Bastlová, moderátorka a redaktorka Seznam zprávy. 

V úvodu debaty jsme shrnuli dosavadní kroky končící vlády Andreje Babiš (ANO), v čem byly nedostatečné nebo co by se dalo v oblasti omezování korupce udělat lépe. “Chtěl bych, aby vláda uvažovala o korupci koncepčně, a ne nahodile lepila opatření,” vysvětlil Petr Leyer, jak vnímá opatření proti korupci vlády v demisi. Podobně situaci viděla i Lenka Bradáčová: “Mnoho let už u nás postrádám koncepci trestní politiky státu.”  

Opomenout jsme nemohli ani střet zájmů Andreje Babiše a jeho dopad na politiku. Miloslav Kala shrnul tento fenomén ovlivňování takto: “Když mají mocní dostatek prostředků a vůle, mohou spravedlnost oddalovat. Ale nelze to dělat donekonečna.” 

V závěru debaty všichni hosté vyjádřili svá přání do budoucna. Některá z nich se týkala konkrétně oblasti korupce, jiná měla ještě vyšší ambice. “Byla bych šťastná, kdybychom měli stmelenější společnost a přestali kopat příkopy,” poznamenala Jana Klímová.  

Poslední část debaty jsme věnovali i dotazům z publika, kterých se letos sešla celá řada. Za váš zájem a podporu TI velmi děkujeme. Celou debatu si můžete zpětně pustit ze záznamu. 

Poděkování za podporu

Debata se uskutečnila za podpory Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.