Ministr obrany Metnar by měl zveřejnit závazný harmonogram pořízení PBVP, jinak ohrožuje naplnění vládního závazku vůči NATO

Vydáno 25. 11. 2020

Transparency International (TI) již několik let aktivně monitoruje zbrojní zakázky a obranný sektor. Proto sledujeme i jednu z největších vojenských zakázek na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (PBVP) za 52 miliard korun. V této věci v úterý 13. října Ministerstvo obrany ČR (MO) oznámilo, z důvodů nouzového stavu a aktuální krizové situace související s pandemii COVID-19, odložení testovacích zkoušek PBVP.

Ministr obrany Lubomír Metnar | zdroj: Aktuálně.cz

MO předpokládá uskutečnění odložených zkoušek během ledna a února 2021. Tímto rozhodnutím, které vychází z návrhu státního rozpočtu pro rok 2020, ministerstvo porušuje vlastní závazek, a to podepsat smlouvu na nová vozidla do konce tohoto roku. Resort vedený Lubomírem Metnarem (ANO) o této skutečnosti informoval také výrobce.

„Je s podivem, že resort obrany, potažmo ministr Metnar, není schopen zajistit podmínky pro konání testovacích zkoušek. Obzvláště v případě, kdy se jedná o největší vojenskou zakázku v historii ČR, která má podle slov vládních představitelů vysokou prioritu,” říká vedoucí analytik TI Milan Eibl.

„Tento krok je dalším z ohrožení naplnění závazku vůči NATO ohledně požadavku vydávání 2 % HDP na obranu země,” dodává.

Stovky milionů do obnovy zastaralé techniky

Dodávky PBVP budou oproti původnímu plánu zpožděny. Armáda České republiky (AČR) se tedy nyní bude muset postarat o to, aby současná, značně zastaralá technika, sloužila ještě o pár let déle, než bylo předpokládáno. V souvislosti s tím se MO nyní rozhodlo vypsat výběrové řízení na dodávku náhradních dílů za další stovky milionů korun.

„Další zpoždění v tak významné zakázce opětovně ilustruje problémy na ministerstvu obrany. To není schopno realizovat vlastní zakázky a vytváří příkrý rozpor mezi deklarovanou prioritou a skutečnými kroky resortu. Armáda ČR nutně potřebuje koncepční modernizaci a navýšení rozpočtu. Finanční podpora z kapes daňových poplatníků však musí jít ruku v ruce s garancí státu a představitelů resortu. Soutěž musí proběhnout efektivně, profesionálně a v řádném termínu,” shrnuje situaci analytik TI Marek Chromý.

Vzhledem k předpokládanému zpoždění je na místě, aby se současné vedení ministerstva zaručilo, že zakázka na PBVP bude úspěšně zadána ještě před koncem mandátu této vlády. Zároveň je třeba se ujistit, že MO je schopné finanční prostředky, které jsou mu přidělené, smysluplně vyčerpat.

Letos, stejně tak jako v posledních pěti letech, se bude velmi pravděpodobně opakovat situace, kdy MO nebude schopno vyčerpat celý rozpočet. Dle průběžných dat, zveřejněných týdeníkem EURO, MO nevyčerpalo ani polovinu financí alokovaných na investice pro rok 2020. Ministerstvo např. přehodnocuje nákup samohybných děl Caesar z důvodu ekonomického dopadu epidemie Covid-19.

Proto v souladu s usnesením Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny PČR žádáme Ministerstvo obrany o zveřejnění závazného harmonogramu veřejné zakázky na pořízení PBVP. A dále apelujeme na ministra Lubomíra Metnara, aby se zavázal, že zakázka bude skutečnou prioritou pro akviziční činnost resortu.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.