Klientelismus, výhrůžky? Berbr musí z fotbalu odejít

Vydáno 01. 06. 2017

Deník.cz – Kdyby chtěl fotbal udělat krok kupředu, mohl by se ho zeptat, jak na to. Uznávaný bojovník proti korupci David Ondráčka má o tuzemské asociaci dokonalý přehled. Sleduje ji i kvůli práci.

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR | zdroj: TI

„Nedokážu si představit krizovější situaci,“ řekl 41letý odborník v rozhovoru pro Deník. Šéf české pobočky známé organizace Transparency International vidí páteční volbu nového předsedy jako poslední šanci. 

Vidíte u funkcionářů snahu o změnu? 

Fotbal vstupuje do klíčové fáze. Buď se změní, nebo bude dál symbolem nekalých praktik. Každý vám řekne, že ti lidé to nedělají kvůli fotbalu, ale protože chtějí moc a peníze.

To nezní zrovna růžově. Co tedy může pomoci? 

Vnímám tlak sponzorů. Vítám jej, stejně jako reportáže a kritické články. Když se nebudou závadné věci řešit, těžko dojde ke změně.

A jak vnímáte roli státu? 

Škoda, že politici vycouvali a pošlou jim dotace.

Jenže podle mezinárodních fotbalových regulí se nesmí stát vměšovat do fotbalu, jinak hrozí sankce. 

Ano, to je pravda. Ale proč by nemohl říct, že ukončí či omezí dotace? Stačila by jedna podmínka a všichni, kteří ty peníze vážně potřebují, by se probrali. To není problém.

Předpokládám, že by se ta podmínka týkala Romana Berbra… 

Berbr je symbolem nejhoršího klientelismu. Měl by odejít. Musí.

Co jste říkal na jeho nedávný výrok „znám všechny delegáty jménem, znám jejich rodiny, děti“? 

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Zdá se mi to jako výhrůžka od mafiána. On si hraje na šedou eminenci, ale takové řeči snad odporují všem zásadám civilizované společnosti.

Delegátům by teoreticky mohlo vyhovovat, že se na valné hromadě volí tajně. Pokud tedy půjdou proti Berbrovi.

Tajné volby bývají svobodnější. Ale v tomto případě bych se přimlouval, aby veřejnost i ostatní členové asociace věděli, kdo dal komu hlas. Nesmíme zapomenout na tu obrovskou nedůvěru. Oni si to možná neuvědomují, ale fotbal je na dně.

Může se stát, že přijde nový předseda, ale bude postrádat spojence… Jako Ivan Hašek, který po dvou letech odešel. 

Ano, vazby se tu vytvářely celé roky a jeden rytíř na bílém koni prostředí za noc nezmění. 

Jaký by tedy měl být nový předseda? 

Shrnul bych to takhle: musí to být reformátor, ale zároveň diplomat, který by uklidnil situaci.

Zdroj: Deník.cz a (maj)

 

Transparency International a sport

TI se dlouhodobě věnuje sportovní tématice, jak v celosvětovém měřítku, tak i na lokální úrovni v České republice. Berlínský sekretariát vydal v roce 2016 “Global Corruption Report: Sport“, publikaci obsahující více než 60 příspěvků předních odborníků v oblasti korupce a sportu z řad sportovních organizací, vlád, sponzorů, sportovců, příznivců, akademické obce a široce zastoupených protikorupčních hnutí.

V rámci naší národní pobočky TI spolupracujeme např. s Českým svazem ledního hokeje na Etické lince v hokeji, kde se na nás může obracet s podněty nejen široká hokejová veřejnost, a to na telefonní lince (+420 224 240 896) nebo na e-mailové adresy (hokej@transparency.cz či oznameni@loveckorupcniku.cz).

Dále jsme se v naší analýze zaměřili na veřejné peníze ve sportu rozdělované městy a kraji. Objem veřejných peněz investovaných do sportu se za posledních několik let zmnohonásobil, pohybuje se v řádu miliard korun a aktuální údaje potvrzují, že tento trend růstu investic bude i v budoucnu. Poptávka po kvalitnějším a průhlednějším financování sportu v České republice je dlouhodobá a oprávněná.

Naši činnost můžete podpořit skrze darovací bránu TI.

 


Štítky: Mapování korupce , Sport

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.