Kdo všechno zasedne na trestnou lavici?

Vydáno 03. 05. 2017

Policie České republiky dnes dopoledne zahájila koordinovaný zátah v sídle FAČR. Současně s tím bylo zadrženo několik vysokých funkcionářů ze sportovního odvětví, pražského magistrátu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Ilustrační obrázek - Sport

Ilustrační fotografie | zdroj: TI

Stíhání se týká trestných činů zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dle vyjádření pražské státní zástupkyně Lenky Bradáčové policie obvinila tři lidi a jednu právnickou osobu v souvislosti s dotačními programy MŠMT v oblasti státní podpory sportu.

Dle iRozhlasu byli zadrženi mimo jiné Miroslav Pelta, Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu Soňa Fáberová. Seznam Zprávy v průběhu dne také přinesly informaci o zadržení advokáta Miroslava Jansty, šéfa České unie sportu (ČUS) a České basketbalové federace.

 

TRANSPARENTNÍ FINANCOVÁNÍ SPORTU

Ačkoli ještě nejsou známy podrobnosti, zásah potvrzuje závěry naší analýzy z loňského prosince. Ta se opírala o dotazníkový průzkum v rámci všech krajů a 13 statutárních měst, který byl zaměřen na vzájemnou provázanost poskytování dotací do sportu, koncepčnost a transparentnost vynakládaných prostředků.

Naše zjištění? Je zapotřebí nastavit kvalitní kontrolní mechanismy a koncepční ukotvení rozdělování dotačních prostředků do sportu, které v současnosti viditelně chybí. Současný systém vytváří ideální prostředí pro zneužívání dotační podpory.

„Transparency International vítá dnešní policejní zásah, který snad dostatečně rozhýbá stojaté vody českého sportovního prostředí. Je nutné do financování sportu a státní dotační politiky vznést větší transparentnost a férovost. Je to odpovědnost střechových sportovních organizací, svazů, klubů, státu i samospráv, ale také individuálních sportovců, aby sport byl fair-play,“ říká k dnešnímu zásahu David Ondráčka, ředitel TI. „Počkejme na podrobnosti týkající se nynějších obvinění, spekulace nyní nejsou na místě.,“ dodává šéf protikorupční organizace.

V angličtině existuje výraz, který příznačně vystihuje dnešní policejní zásah: „turn over the table“, kdy je pro změnu systému použit radikální krok, který převrátí zažitý systém. Impulsem k tomu může být právě tento policejní zásah, po kterém nutně vyvstanou otázky ohledně aktuálního nastavení financování sportu a nezbytných kroků pro jeho nápravu.

 

TI A KORUPCE VE SPORTU

Transparency International se dlouhodobě věnuje boji proti korupci ve sportu, jak na mezinárodní, tak i na národní úrovni.

Monitorovali jsme kauzy týkající se organizací FIFA a Mezinárodního olympijského výboru v souvislosti s korupčními skandály resp. nesrovnalostmi v souvislosti s přidělováním pořadatelství velkých sportovních akcí.

V České republice již druhým rokem provozujeme Etickou linku v hokeji ve spolupráci s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH) a občanskou iniciativou Loveckorupcniku.cz. Podíleli jsme se i na spuštění certifikace hráčských agentů ČSLH.

Pro větší míru vhledu do této problematiky jsme navázali odbornou spolupráci s Českou unií sportu, Českým olympijským výborem, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a dalšími zainteresovanými subjekty. Spolupráce s partnery jako jsou asociace, svazy, unie je logická a vítaná.

Činnost Transparency International můžete podpořit jednorázovým či pravidelným darem skrze darovací bránu TI.

 


Štítky: Mapování korupce , Hospodárnost veřejných rozpočtů , Sport

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.