Každý pátý finanční manažer v Česku řešil v zaměstnání etické dilema

Vydáno 23. 06. 2015

Podle průzkumu Asociace certifikovaných účetních (ACCA) každý pátý finanční ředitel nebo účetní v Česku musel v rámci svých pracovních úkolů řešit vážné etické dilema, tvrdí provedený průzkum.

iStock-Unfinished-Business

Ilustrační fotografie | zdroj: 20th Century Fox

Finanční ředitelé, kteří se setkali s nekalými praktikami, raději v této souvislosti podali výpověď, než aby falšovali firemní účetnictví. ACCA provedla průzkum mezi 480 finančními řediteli a manažery. „Tyto výsledky jen potvrzují, jak důležité je zavedení efektivních compliance mechanismů, např. etické linky, kodexů, školení a preventivních opatření,“ říká k průzkumu Petr Leyer, vedoucí Právní poradny TI.

Transparency International takové služby nabízí pro veřejný i soukromý sektor a pomáhá tím zlepšit veřejnou správu i podnikatelské prostředí v ČR. „Toto téma úzce souvisí s problematikou whistleblowingu, kterému se dlouhodobě věnujeme. TI prosazuje přijetí kvalitního zákona na ochranu oznamovatelů, který by měl zaručit, aby zaměstnanec nemusel po nahlášení podvodu nebo jiné nekalé praktiky opustit své místo,“ dodává Aneta Judová, právník TI.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Whistleblowing

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.