Kontrola faktur z Kamencového jezera: Město dotovalo soukromý byznys a samo skončilo v červených číslech

Vyřešeno Vydáno 26. 04. 2016

Kamencove jezero

Kamencové jezero | zdroj: CNI

Tým složený z auditora, analytiků a právníků prošel desítky smluv, faktur a účetních materiálů týkajících se Kamencového jezera.

Jezerní areál získala v roce 2008 do padesátiletého velmi levného pronájmu společnost CV Relax, vlastněná místním zastupitelem ODS Zdeňkem Fojtíkem. CNI již dříve ukázalo poukázalo na to, že podle všeho stojí za kontraktem vlivný exsenátor Alexandr Novák.

 

CNI: Konec spekulací. Nové stopy od Kamencového jezera končí u Alexandra Nováka

O podivných okolnostech pronájmu se veřejně spekuluje dlouho, obsah smluv přesto analytiky překvapil. Město díky nevýhodné smlouvě doplácí na provoz areálu mnohem více než v dobách. kdy jej provozovalo samo.

Analytici z dokumentů města spočítali, že od roku 2001 až do vyvedení jezera do pronájmu Chomutov ztratil na provozu přes 13 milionů. Příchodem soukromého provozovatele se ale situace nezlepšila, právě naopak.

Ve skutečnosti přišel provoz městskou kasu do roku 2014 na dalších více než 20 milionů. Jinými slovy, ve  stejně dlouhém období platilo město najednou o třetinu více.

 

Když čísla dohání politika

Graf Kamencové jezero

Červená linka ukazuje ztráty města za provoz Kamencového jezera. Po roce 2007 měla dosáhnout nulové hodnoty, jenže skutečnost byla jiná. | zdroj: CNI

Paradoxně právě ztrátovostí areálu se ohánělo bývalé vedení města, když vysvětlovalo, proč svému stranickému kolegovi pomohlo k unikátnímu přírodnímu areálu.

„Díky pronájmu už město nemusí řešit, jestli bude na provozu Kamencového jezera tratit ještě o půl milionu navíc jenom proto, že v létě pršelo,“ tvrdila Chomutovskému deníku v listopadu 2008 tehdejší primátorka Ivana Řápková. A aby opravdu nebylo pochyb, v témže rozhovoru ještě jednou zopakovala: „Město už nebude muset řešit ztrátu, která se pohybovala okolo tří milionů ročně.“

Radnice se v ní vzdala všech zisků z jezera, jenže spousty původních provozních nákladů si naopak ponechala.Zarážející je, že již tehdy muselo být zřejmé, že to není pravda. Smlouva, kterou město pod jejím vedením uzavřelo, totiž ani jinou možnost než provozní ztrátu nenabízela.

Zatímco soukromá firma na jezeru podnikala, město se dál staralo o zeleň a cesty, platilo všechny větší opravy, zajistilo pro areál ostrahu a za městské peníze dováželo i písek na pláže

Příjmy z nájmu, jehož výše se pohybovala okolo 20 tisíc korun měsíčně, takový nepoměr pochopitelně nemohly změnit. Město tak logicky muselo skončit v mínusu a také v něm přes všechna ujišťování své primátorky rychle skončilo.

 

Promarněná investiční šance

Pro velmi nízký nájem mělo bývalé vedení města také vysvětlení. Soukromý investor bude do areálu Kamencového jezera investovat prvních deset let 50 milionů. Městu se ulehčí od nezbytných investic.

Investice městu skutečně mohly pomoci, kdyby si ovšem smlouvu pro sebe sepsalo méně nevýhodně. Smlouva pronájemci umožnila vybírat si, do jakých částí svého podnikání na jezeře bude investovat, ale o skutečně potřebné opravy se starat nemusel. Ty opět zůstaly na starost městu.

Výsledek v podobě chátrání některých částí areálu tak na sebe nenechal čekat. Zavřel se hotel, rozpadlo se i hlavní molo. Před radnicí, které měl pronájem jezera ulevit na výdajích, čekají ve skutečnosti mnohamilionové investice na záchranu areálu. Jen pro letošek se počítá s 10 miliony.


Soukromá firma zatím slibované miliony investuje do výstavby stánků, na nichž vydělává, nebo třeba toalet v ceně rodinného domu. Té se alespoň blíží účet za sociální zařízení u restaurace Dřevák, který dosáhl překvapivých 6,7 milionu korun.

 

Záchodky jako rodinný dům

Veřejné rozpočty v tomto případě utrpěly dvojnásob. Na některé z těchto staveb totiž přispěl Fond ústecké hejtmanky. Podnikatel Fojtík dokonce dostal výjimku, aby mohl čerpat dotaci beze zbytku místo obvyklých 70 procent.

Ve stavebních investicích CV Relax se ale rýsuje ještě jeden problém. Kontrola dokumentace ukázala, že město nemělo investice příliš pod kontrolou. Až se zpožděním se třeba ukazovalo, že některé investice si soukromá firma ani nedala od města schválit.

 

Raději si to přepočítejte, radí městu expert

Nevládní organizace Naši Politici si proto přizvala na návštěvu areálu soudního znalce. Expertovi se městu vykazované ceny budov už na první pohled příliš nezdály. Okamžitě městu doporučil provést nezávislé komplexní nacenění všech udávaných investic.

Jestliže odpovědnost za nevýhodnou smlouvu může být už mimo právní postih, v tomto případě by byla podle Transpareny International situace jiná:

„Pokud by se ukázalo, že nájemce skutečně vykazoval nereálnou cenu svých investic a dokonce, že tak činil úmyslně s cílem oklamat pronajímatele, mohlo by jít o trestný čin podvodu podle paragrafu 209 trestního zákona. V takovém případě bych doporučil městu zvážit podání trestního oznámení,“ říká vedoucí právní poradny Petr Leyer.

 

Bitva na Kamencovém jezeru

Zatímco nevládní organizace zmapovaly nevýhodnost pronájemní smlouvy, mezi radnicí a podnikatelem Zdeňkem Fojtíkem vygradoval spor o její trvání. Vyvrcholilo tím nové kolo napětí mezi oběma stranami,které odstartovaly únorové reportáže České televize a Centra nezávislé investigace. V nich Fojtík figuroval jen jako pouhý bílý kůň Alexandra Nováka.

Tím se ale trpělivost radnice vyčerpala a primátor Daniel Černý (Pro Chomutov) oznámil, že město smlouvu vypoví.Zdeněk Fojtík poté vytáhl do protiútoku a oznámil, že areál na letní sezónu uzavře. Zároveň dal najevo, že od smlouvy odstoupí, když mu město zaplatí 80 milionů. Podle informací CNI dokonce poprvé nepřinesl tuto nabídku Fojtík, ale sám exsenátor Novák.

Ve změnu situace na Kamencovém jezeru doufá i Nadační fond proti korupci (NFPK), který aktivně podpořil předchozí pátrání Centra nezávislé investigace. Právě díky této pomoci se podařilo CNI zmapovat podnikatelskou strukturu Novákových blízkých, kteří za štědré veřejné podpory rozjeli hotelový byznys. Do něj patří i Kamencové jezero.

 

CNI: Královské hotely na Severu aneb politický důchod z dotací

„Je zjevné, že Novákův odchod z politiky a krátký pobyt za mřížemi zatím ještě nestačil zlomit jeho vliv. Rozklíčování a zrušení dosud fungujících penězovodů z veřejných rozpočtů, o jaké usiluje například právě Chomutovská radnice, má proto obrovský význam,“ uzavírá Janusz Konieczny z NFPK.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.