Kdo roztáčí ruské kolo na Smíchově?

Vyřešeno Vydáno 20. 07. 2016

Ruské kolo - Smíchov

Ilustrační fotografie vyhlídkového kola Prague Wheel, pohled z Vyšehradu | zdroj: Městská část Praha 5

Tato městská část před několika lety mimo jiné proslula umístěním 245 betonových květináčů za téměř 21 miliónu korun. Cílem byla revitalizace a oživení ulic. Projekt sklidil oprávněnou kritiku a květináče stále hledají své uplatnění.

Nyní Praha 5 přichází s dalším ambiciózním projektem, a to na realizaci 60 metrového vyhlídkového kola Prague Wheel, které by mělo zatraktivnit českou metropoli a přilákat více dlouhodobých turistů. TI se nezabývá relevantností záměru, ani architektonickou kvalitou zamýšleného projektu. Chceme přiblížit pozadí celé investice a možná propojení a souvislosti.

Realizátorem projektu je společnost Timsbury Capital s.r.o., společnost s jepičím životem – založena byla 7. dubna 2016. A přestože se mají investice projektu podle odhadů vyšplhat až na částku 200 milionů korun, má tato společnost zapsaný základní kapitál odvážných 12 000 korun a sídlí v panelovém domě. Jejím jediným vlastníkem je Ing. Jiří Havrda, který svými aktivitami spojuje zajímavé skupiny osob.

Jiří Havrda byl od založení společnosti jejím předsedou představenstva. Navíc je od roku 2014 jediným členem správní rady společnosti CHEMPRAH s.r.o., kterou z 99% vlastní JUDr. Filip Chytrý. Tento pražský právník vlastní, podle analytického programu BizGuard společnosti Bisnode, 20% ve společnosti Kardio-Port, a.s., která je spojována s předraženými zakázkami pro nemocnici IKEM a spekuluje se o jejím napojení i na podnikatele Romana Janouška.

Ruské kolo Archwars

Ilustrační fotografie vyhlídkového kola Prague Wheel v kombinaci s betonovými květináči | zdroj: Archwars

Od roku 2004 do roku 2012 byl Havrda spoluvlastníkem společnosti KAMÍNKA s.r.o., kde ve shodném období držel stejný podíl (20%) i Dr. Ing. Jiří Pergl, jehož aktivity jsou úzce provázány s advokátní kanceláří MSB Legal a osobami kolem Ivo Rittiga. Pergl navíc kandidoval na druhém místě v roce 2013 za politické hnutí Uzdravme naši politiku (UNP), za jehož vznikem má stát podle neoficiálních informací Tomáš Hrdlička. Spojení se skupinou kolem UNP podporuje i fakt, že minimálně v roce 2015 byl asistentem současného starosty Prahy 5 MUDr. Radka Klímy (TOP 09) Zakaria Nemrah, kandidát UNP číslo 10.

„Působí značně nedůvěryhodně, aby byla realizace projektu za více než 200 miliónů svěřena společnosti, jejíž základní kapitál by pokrýval náklady leda tak na horské kolo. Navíc stojí v pozadí investice osoby, které se již v minulosti dostaly do hledáčku veřejnosti pro nekalé praktiky při nakládání s veřejnými prostředky,“ říká Milan Eibl, analytik TI.

Radnice Prahy 5 schválila záměr na vybudování ruského kola na Hořejším nábřeží. O realizaci se přihlásila jediná společnost Timsbury Capital s.r.o., která by za pronájem pozemku, na kterém by kolo stálo, platila městské části 56 500 měsíčně. Pronájem je plánovaný do 31. prosince 2026 s právem na prodloužení o dalších deset let.

Náš tým 15 lidí dokáže ušetřit miliardy korun z veřejných rozpočtů. Podpořte i Vy naši činnost! Děkujeme!

 

Aktualizace 21. 7. 2016: TI upravuje předchozí nepřesnou informaci: radní Prahy 5 JUDr. Tomáš Homola kandidoval do zastupitelstva za Demokraty Jana Kasla, nikoli za Uzdravme naši politiku (UNP) – v zastupitelském klubu s názvem UNP pouze určitou dobu působil.

Od záměru výstavby díky tlaku občanské společnosti a médií bylo nakonec ustoupeno.

 

Přečtěte si, jak o této aktualitě informují média:

Euro. cz – TI: Za ruským kolem stojí lidé napojení na Janouška a Rittiga

Lidovky.cz – Obří kolo na Smíchově? Za projektem stojí podnikatel s podivnými vazbami, zní z TI

Aktuálně.cz – Firma, která má stavět ruské kolo na Smíchově, vznikla letos v dubnu. Je to běžné, tvrdí Praha 5

Týden.cz – Firma, jež má stavět ruské kolo, vznikla letos. Praze 5 to nevadí

EuroZprávy.cz – Firma, která má stavět ruské kolo, vznikla teprve letos. Praze 5 to nevadí 

Deník.cz – Firma, co má stavět ruské kolo, vznikla letos. Praze 5 to nevadí 

Lidovky.cz – Ruské kolo na Smíchově? Za 200 milionů ho postaví firma s kapitálem 12 tisíc

E15.cz – Kolo se k Smíchovu hodí, podezřelé vazby však dojem kazí, říká architekt 

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.