Jaké kauzy jsme otevřeli v loňském roce?

Vydáno 12. 07. 2023

Přinášíme výroční zprávu Transparency International Česká republika (TI) za rok 2022. Sami se můžete podívat, jak to vypadalo na poli omezování korupce v Česku v loňském roce. Výroční zpráva také obsahuje podrobné informace o financování naší nevládní organizace, a to včetně příjmů a nákladů. Zpráva byla zkontrolována nezávislým auditorem.

Výroční zpráva Transparency International ČR za rok 2022 | zdroj: TI, grafika: Alžběta Müllerová

Loňský rok byl ve znamení několika výrazných vlivů. Samozřejmě jde především o ruský válečný útok na Ukrajinu, který bezprecedentně ovlivnil státy Evropy i světa. Česko má také od prosince 2021 novou vládu, jejíž vztah k protikorupční agendě není vůbec slavný.

„Bezpečnostní nebo ekonomická nejistota by neměly sloužit jako výmluva pro odkládání protikorupčních priorit. Právě naopak by měly být silným důvodem pro posilování odolnosti demokratických institucí jak proti útokům zahraničních autokratů, tak proti domácím oligarchům a různým obchodníkům s vlivem. Kam vedou ústupky z demokratických principů a právního státu vidíme až příliš dobře v blízkém i vzdálenějším okolí,” popisuje v úvodním slovu výroční zprávy Ondřej Kopečný, ředitel TI.

Výroční zpráva Transparency International ČR za rok 2022 | zdroj: TI, grafika: Alžběta Müllerová

A jak to vypadalo v kanceláři TI?

V roce 2022 pracovalo v české TI v přepočtu na stálé úvazky 14,5 zaměstnanců. Realizovali jsme celkem 14 projektů, z toho 4 zahraniční. Vydali jsme 98 tiskových zpráv, novinek, rozhovorů a komentářů a upozornili na 30 korupčních kauz. Poskytli jsme bezplatnou právní pomoc 261 klientům naší právní poradny.

Naše kmenové webové stránky transparency.cz a další kampaňové weby TI (transparentnivolby.czruzovypatnik.czkorupcniviceboj.czzapiskej.cznasipolitici.cz) navštívilo v roce 2022 přes 280 tisíc unikátních uživatelů. TI se řadí k nejvíce citovaným protikorupčním nevládním organizacím v Česku, za rok 2022 jsme dosáhli na více než 2000 mediálních zmínek v televizi, rádiu, tisku a online zpravodajství.

Prostředky na naši práci jsme získali od Evropské unie, vlády České republiky, Spojených států amerických, z berlínského sekretariátu Transparency International, Open Society Foundations, ale také od soukromých osob, firem a členů Klubu Transparency International. V roce 2022 tak činil celkový rozpočet naší organizace 15 218 000 korun.

Děkujeme všem našim podporovatelům a partnerům za důvěru a za podporu!


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.