Jak zlepšit vyšetřování a stíhání korupce v Bosně a Hercegovině?

Vydáno 08. 12. 2014

Projekt „Podpora nezávislosti orgánů činných v trestním řízení při vyšetřování případů korupce“ v Bosně a Hercegovině, který je financován z Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky, vyvrcholil dne 1. prosince seminářem v Sarajevu.

Zúčastnili se jej zástupci orgánů činných v trestním řízení, soudů a dalších institucí (např. Nejvyššího kontrolního úřadu) ze všech „entit“ Bosny a Hercegoviny. Cílem semináře bylo představit publikaci „Nejlepší praxe při odhalování a stíhání korupce“, která vznikla v rámci projektu, a prodiskutovat klíčové faktory, které úspěšnějšímu stíhání korupce brání.

Se zásadní prezentací vystoupili pan Sead Lisak, ředitel Agentury pro prevenci korupce a koordinaci boje s korupcí a pan Boža Mihajlović, zástupce nejvyššího státního zástupce Bosny a Hercegoviny.
Pracovníci Transparency International Bosna a Hercegovina Loris Gutić a Uglješa Vuković představili publikaci. Věnovali se i poměrně komplikované struktuře orgánů odpovědných za stíhání korupce v Bosně a Hercegovině, která vyplývá z federativního a vysoce decentralizovaného státního uspořádání. Představeny byly i tři případy úspěšné praxe, které dokumentovaly odhalenou a potrestanou korupci v řadách celní správy, vězeňské služby a u představitele samosprávy.

Programový ředitel Transparency International Česká republika Radim Bureš shrnul vývoj v České republice v posledních letech z hlediska stíhání korupce. Zdůraznil, že personální změny ve vedení státního zastupitelství v roce 2011 otevřely dveře pro razantnější vyšetřování i korupce ve vyšších politických patrech, hovořil i o podmínkách potřebných pro úspěšné dotažení korupční kauzy k odsuzujícímu rozsudku. Na závěr připomněl některé případy korupce, které se dotkly i předních politiků.

Diskuse, kterou moderovala Aleksandra Martinović, se pak soustředila na konkrétní legislativní a organizační překážky úspěšného stíhání korupce. Hodně se hovořilo o využití nálezů kontrolních institucí jako podnětu pro orgány činné v trestním řízení a možných legislativních změnách, které by umožnily rychlejší a jednodušší využívání operativní techniky. Zazněla i výrazná výzva, aby vedoucí veřejných institucí lépe plnili svoje zákonné povinnosti a oznamovali a řešili osobní odpovědnost za pochybení a nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky, které může mít korupční podtext.Tato výzva je ostatně zcela platná i pro Českou republiku.

Seminář se těšil vysokému zájmu místních médií. Před zahájením se uskutečnila malá tisková konference, na které vystoupil předseda správní rady Transparency International Bosna a Hercegovina pan Emir Djikič, šéf bosenské protikorupční agentury pan Sead Lisak a programový ředitel Transparency International Česká republika Radim Bureš.

Více o projektu najdete na stránce Projekty.

TransitionTI Bosnia


Projekty a kauzy: Podpora nezávislosti orgánů činných v trestním řízení při vyšetřování korupce

Štítky: Spolupráce se zahraničím

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.