Informace z jednání Komise pro transparentní státní správu

Vydáno 31. 03. 2015

Přispěje služební hodnocení státních úředníků ke zvýšení profesionalizace státní správy? I to se zajímala TI na jednání Komise pro transparentní státní správu Rady vlády pro koordinace boje s korupcí.

Ilustrační foto: Úřad vlády České republiky | zdroj: TI

Strakova akademie, sídlo Úřadu vlády České republiky | zdroj: TI

Dne 27. 3. proběhlo 2. zasedání Komise pro transparentní státní správu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, která se zabývá zejména implementací služebního zákona, a kterého se za TI zúčastnil Radim Bureš. Na programu jednání byl návrh stanoviska Rady k vymezení role tzv. politických náměstků a náměstků pro řízení sekce. Dále pak byly projednávány návrhy nařízení vlády o oborech služby a o systému služebního hodnocení státních zaměstnanců.

Ohledně návrhu oborů služby TI zastává názor, že by měly být vytvořeny spíše širší obory služby, aby byla zajištěna větší možnost přechodu státních úředníků mezi jednotlivými pozicemi. Současný návrh považuje TI za nevyrovnaný a metodicky zcela neujasněný. Zatímco např. resort zdravotnictví představuje pouze jeden obor služby („zdravotnictví a ochrana zdraví“), resort zemědělství odděluje např. obor služby „myslivost“ od oboru služby „rybářství a včelařství“.

Návrh systému služebního hodnocení považuje TI za mimořádně komplikovaný. Přijetí systému v předkládané podobě by znemožnilo smysluplnou a racionální implementaci, celý proces hodnocení by se stal čistě formální a žádoucího cíle – totiž zajistit snížení  závislosti státního zaměstnance na subjektivním hodnocení představeného – by nebylo dosaženo. TI doporučuje návrh zásadně přepracovat.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Mapování korupce , Profesionální státní správa

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.