HlídacíPes.org: Ministerstvo financí chce začít úředníkům platit za místa v dozorčích radách

Vydáno 19. 03. 2015

Státní zaměstnanci za své působení v dozorčích radách nepobírají žádnou odměnu. Ministerstvo financí by jim chce začít za tuto práci platit. Prosazuje kvůli tomu změnu služebního zákona.

Andrej Babiš - foto

Andrej Babiš, ministr financí České republiky | zdroj: Facebook Andreje Babiše

Služební zákon od ledna 2015 potvrdil, že státní zaměstnanec „nesmí od příslušné obchodní korporace pobírat odměnu“ a to ani po skončení služebního poměru. Podle Ministerstva financí je však role dozorčích rad při řízení firem naprosto klíčová a tomu by také mělo odpovídat odměňování, jež by se nově týkalo i úředníků.

„Rádi bychom tuto změnu prosadili v rámci novelizace služebního zákona. Zkusíme iniciovat příslušnou změnu služebního zákona jako poslanecký návrh,“ řekl serveru HlídacíPes.org ředitel odboru Strategické společnosti a investiční pobídky Ministerstva financí Petr Blažek.

„Když někde pracujete takzvaně za nula, může to oslabovat pracovní nasazení konkrétního člověka,“ konstatuje Petr Blažek, který sám za ministerstvo financí zasedá v dozorčích radách řady státních firem jako je EGAP, ČEB, Čepro či Mero (seznam akciových společností s majetkovým podílem ČR/ Ministerstva financí zde).

„Motivace je sice důležitá věc, ale je nutné uhlídat to, aby se z toho pak naopak nestalo obohacování. Problém vidím i v tom, že by se měl znovu otevírat služební zákon. Jakmile se to udělá, nějakou změnu či výjimku budou chtít všichni,“ namítá programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

Pokračovat ve čtení článku od Roberta Břešťana můžete na webových stránkách HlídacíPes.org.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Profesionální státní správa

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.