Hledá se majitel solární elektrárny, zn. za 20 let mu na účtu přistane miliarda

Vydáno 08. 03. 2017

Kauza dotačních podvodů ROP Severozápad dále pokračuje. Mlhavé okolnosti ohledně solární elektrárny v Krušných horách odkryl v nejnovějším díle pořadu Reportéři ČT Michael Fiala. K objasnění komplikovaného vlastnictví elektrárny přispěl také analytik Transparency International Milan Eibl.

Milan Eibl TI Reportéři ČT

Milan Eibl, analytik TI | zdroj: Česká televize

Nelegálně vybudovaná solární elektrárna, zisk čtvrt miliardy korun za 5 let. Dva členové představenstva, vlastnící společnosti, Alexandr Novák a Daniel Ježek jsou v současnosti ve vazbě a stopa po skutečném majiteli elektrárny končí na Kypru. Zdá se, že „Solární hádanka“, jak reportáž pojmenovala ČT, nemá řešení. V pořadu Reportéři ČT bylo oslovených několik odborníků a pracovníků, kteří se zabývali konkrétním majitelem společnosti TALWIN, jenž elektrárnu v krušnohorské Moldavě dle licence vlastní. Shodnou odpovědí bylo, že vlastníka jakožto konkrétní osobu nelze dohledat, protože poslední zastávkou vyšetřování je anonymní kyperská firma.

Stopy vedoucí k Alexandru Novákovi, jakožto konečnému majiteli firmy, se však kumulují z vícero směrů. Na adrese v Pražské ulici v Chomutově bylo kromě sídla společnosti TALWIN zapsáno celkem 13 další firem, ve kterých figuroval Alexandr Novák a jeho manželka. Status Pražské ulice 5600 ve vztahu k Alexandru Novákovi podrobněji popsal Milan Eibl, který považuje zmíněnou adresu za jakési epicentrum sítí Alexandra Nováka.

Celou reportáž si můžete shlédnout na webu České televize.

@milan_eibl | zdroj: Twitter

TRANSPARENCY INTERNATIONAL ČR

Jsme součástí největší mezinárodní nevládní organizace TI zaměřené na problematiku korupce. Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor. Těžíme z naší dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se obracejí ročně stovky klientů z celé republiky. Naše investigativa dává korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy kolem ROP Severozápad. Věnujeme se mimo jiné společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

Naši činnost můžete podpořit skrze darovací bránu TI.


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.