Glosa: Stát by v krizi neměl pomáhat firmám z daňových rájů

Vydáno 18. 05. 2020

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka rozebírá, komu stát posílá podporu z veřejných peněz.

Glosa Davida Ondráčky: Stát by v krizi neměl pomáhat firmám z daňových rájů | zdroj: Seznam Zprávy

Už jste někdy byli v Karibiku? Nádhera. Belize, Bahamy, Panama. Ještě ne? To je hrozná škoda, protože vaše peníze a vaše daně už tam byly. Posílá je tam – úplně nesmyslně – vláda.

Tato krize je jednou z možností změnit věci, které jsme doposud dělali hloupě a špatně, a dělat je správně. A jednou z nich je neposílat veřejné peníze firmám, které jsou anonymní a končí v daňových rájích.

Bohaté firmy, které se rozhodly do daňových rájů odejít, dobrovolně, řekly: „Čau, já se na tom tady nebudu podílet.“ Vytvořily si drahou korporátní strukturu a užívají si Karibik. Ale zrovna v dnešní krizi, kdyby někdo z těchto podnikatelů onemocněl, tak asi nepůjde za felčarem do nějaké chatrče na karibském ostrůvku, ale půjde za našimi kvalitními lékaři a sestrami do českých nemocnic. A to něco stojí. Oni se však rozhodli se na tom nepodílet. Na financování veřejných služeb, zdravotnictví, školství, dopravy nebo sociálních služeb.

Vláda by teď jednoduše měla přijmout pravidlo, že firmám v daňových rájích nebude během této krize posílat finanční podporu. Žádný program COVID, žádné sanační programy. Má říct: „Prostě máte smůlu, vy jste se rozhodly dobrovolně utéct do daňového exilu, užíváte si ho, tak teď nečekejte záchranu z veřejných peněz.“

Solidarita není jednostranná. Musí fungovat oboustranně. A daňové ráje jsou dnes ekonomické zlo.

Celou glosu Davida Ondráčky si může pustit na webu Seznam Zprávy.

Je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který v premiéře vysílá Televize Seznam každý čtvrtek od 21:00. Archiv pořadu najdete zde.

Zdroj: Seznam Zprávy


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.