FIFA musí udělat víc, aby získala zpět důvěru fotbalových fanoušků

Vydáno 14. 03. 2017

Už je to rok, co byl Gianni Infantino zvolen prezidentem FIFA (Mezinárodní federace fotbalových asociací). Nový prezident přislíbil opětovné získání důvěry fotbalových fanoušků a také reformu organizace, která se stala mezinárodním symbolem korupce po letech plných skandálů a početných zatčení (na základě neohlášených prohlídek) nejvyšších představitelů federace v Curychu v roce 2015.

2017_FIFA-confidence-world-map_740

Jak si vede organizace FIFA v otázce důvěry ze strany fanoušku? | zdroj: TI

Mezinárodní sekretariát Transparency International a Forza Football, fanouškovská fotbalová základna s více než třemi miliony odběratelů, právě dokončili průzkum, kterého se zúčastnilo 25 000 fanoušků z více než 50 států světa, aby zjistili jejich názor a pohled na aktuální fotbalové prostředí.

Vzkazem pro FIFA a jejího prezidenta je, že bude potřeba v budoucnosti provést více kroků, než bylo deklarováno federací: 53 procent fanoušků sdělilo, že k FIFA nechová žádnou důvěru a jen čtvrtina fanoušků si myslí, že Infantino důvěru vůči FIFA vzkřísil.

Tato situace je lepší než v době, když byl ve funkci Infantinův předchůdce Sepp Blatter: náš průzkum v roce 2016 ukázal, že až 69 % fanoušků nemá důvěru vůči FIFA.

Letošní průzkum dále ukázal, že nejvíc rozčarováni fanoušci jsou v Chile, Německu a v Nizozemsku, v těsném závěsu se nachází Irsko se Španělskem a Velkou Británii.

@anticorruption | zdroj: Twitter

Zde jsou další nejdůležitější výsledky z průzkumu:

  • Pouze třetina fanoušků si myslí, že FIFA aktivně bojuje proti korupci ve fotbale.
  • 43 procent fanoušků nesouhlasí s Ruskem jakožto hostitelem nadcházejícího mistrovství světa 2018.
  • Pouze 15 procent fanoušků cítí větší důvěru vůči FIFA nyní, než v čase loňského korupčního skandálu.
  • Manipulace výsledků zápasů je formou korupce, která fanoušky tíží nejvíc.

 

Reformní agenda FIFA

  • Dne 26. února prezident FIFA Gianni Infantino napsal otevřený dopis o svém postupu. Přiznal také, že je toho víc, co bude potřeba udělat, a poté v dopise odkázal na 50 stránkový dokument FIFA 2.0 reform road map.
  • Plán zdůrazňuje uvedení silnějších podpůrných mechanismů ve 211 členských asociacích FIFA, aby tyto jednotlivé asociace mohli využívat roční dotaci 1,25 milionů amerických dolarů, kterou od FIFA dostávají.
  • Dalším krokem je monitorování a vyhodnocování. Transparency International prosazuje nezávislý dohled nad FIFA, tak aby federace získala veškerou důvěru zpět, bude potřeba nezaujatých odborníků zvenčí, kteří prověří a potvrdí řádné vedení organizace.

Graf Rusko opraveno

Tyto data přináší Transparency International a Forza Football

Nejdůležitější fakta od zúčastněných států vyplývající ze společného průzkumu: 38 procent Italů, 32 procent Kolumbijců a 31 procent Thajců volilo ANO. 71 procent Dánů, 66 procent Němců a 60 procent Rakušanů volilo NE. 58 procent britských a 45 procent amerických fanoušků se vyjádřilo, že si nemyslí, že by Infantino důvěru vůči FIFA obnovil.

Graf Boj proti Korupci

Tyto data přináší Transparency International a Forza Football

Nejdůležitější fakta od zúčastněných států vyplývající ze společného průzkumu: 70 procent Němců, 65 procent Rakušanů a 63 procent Francouzů si nemyslí, že FIFA aktivně bojuje proti korupci. 55 procent britských a 45 procent amerických fanoušků také volilo NE. Naproti tomu 50 procent Thajců, 47 procent Jihoafričanů a 44 procent Kostaričanů věří, že federace proti korupci vynakládá dostatek úsilí.

Loňský průzkum prováděn pod záštitou Transparency International a Forza Football ukázal, že 69 procent fanoušků z celého světa FIFA nedůvěřuje. Tento výsledek prokazuje, že po odchodu Seppa Blattera je méně fanoušků, kteří organizaci nedůvěřují. Avšak skutečnost, že víc než polovina veškerých fanoušků pořád tuto důvěru vůči FIFA nechová, naznačuje, že organizaci čeká ještě spousta práce.

Graf Důvěra

Tyto data přináší Transparency International a Forza Football

Nejdůležitější fakta od zúčastněných států vyplývající ze společného průzkumu: o 25 procent více Italů, o 22 procent více Kostaričanů, o 15 procent více Američanů a o 8 procent více britských voličů v průzkumu nabylo větší důvěru vůči FIFA v porovnání s výsledky průzkumu v loňském roku.

71 procent Chilanů, 70 procent Němců a 70 procent dánských voličů se letos vyjádřili, FIFA nedůvěřují.

57 procent Thajců, 46 procent Italů a 44 procent Japonských respondentů vyjádřili, že FIFA důvěřují.

Graf oblasti korupce opraveno

Tyto data přináší Transparency International a Forza Football

Respondentům bylo povoleno zvolit si více než jednu možnost. Níže jsou uvedeny procenta fanoušků, kteří zodpověděli každou individuální oblast.

97 procent fanoušků je znepokojeno korupcí ve fotbale. Téměř tři čtvrtiny Italů jsou nejvíce znepokojeni manipulací zápasů. Britské fanoušků nejvíce tíží, stejně jako Italy, manipulace zápasů, doprovázená také podplácením vyšších představitelů (60 procent). 67 procent amerických fanoušků nejvíc znepokojuje také zmíněné podplácení.

Graf Rusko opraveno

Tyto data přináší Transparency International a Forza Football

Nejdůležitější fakta od zúčastněných států vyplývající ze společného průzkumu: 71 procent irských, 69 procent dánských a 68 procent švédských a britských respondentů jsou proti tomu, aby Rusko bylo hostitelem mistrovství světa v roce 2018. V rámci Spojených států amerických s tímto rozhodnutím nesouhlasilo 47 procent fanoušků.

Není překvapivé, že naproti tomu s tímto rozhodnutím souhlasilo 89 procent Rusů, spolu s 57 procenty Kolumbijců a 56 procenty Jihoafričanů.

Průzkum probíhal od 17. února do 28. února prostřednictvím aplikace Forza Football.

 

Transparency International a sport

TI se dlouhodobě věnuje sportovní tématice, jak v celosvětovém měřítku, tak i na lokální úrovni v České republice. Berlínský sekretariát vydal v roce 2016 “Global Corruption Report: Sport“, publikaci obsahující více než 60 příspěvků předních odborníků v oblasti korupce a sportu z řad sportovních organizací, vlád, sponzorů, sportovců, příznivců, akademické obce a široce zastoupených protikorupčních hnutí.

V rámci naší národní pobočky TI spolupracujeme např. s Českým svazem ledního hokeje na Etické lince v hokeji, kde se na nás může obracet s podněty nejen široká hokejová veřejnost, a to na telefonní lince (+420 224 240 896) nebo na e-mailové adresy (hokej@transparency.cz či oznameni@loveckorupcniku.cz).

Dále jsme se v naší analýze zaměřili na veřejné peníze ve sportu rozdělované městy a kraji. Objem veřejných peněz investovaných do sportu se za posledních několik let zmnohonásobil, pohybuje se v řádu miliard korun a aktuální údaje potvrzují, že tento trend růstu investic bude i v budoucnu. Poptávka po kvalitnějším a průhlednějším financování sportu v České republice je dlouhodobá a oprávněná.

Naši činnost můžete podpořit skrze darovací bránu TI.

 


Štítky: Mapování korupce , Sport

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.