Evropská komise má audit o Babišovi. Neexistuje možnost, jak by nebyl ve střetu zájmů, tvrdí Transparency

Aktualizováno 15. 05. 2019

Evropská komise (EK) by měla mít hotové závěry auditu, který řešil, jestli je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, nebo ne. Podnět komisi dala česká pobočka Transparency International (TI). Výzvu Seznamu přijal vedoucí analytik TI Milan Eibl, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Milan Eibl, vedoucí analytik TI | zdroj: Seznam Zprávy

Podle dvou zdrojů Seznamu z Bruselu je zpráva auditorů pro eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera hotová. Zatím není jasné, jestli už dorazila do Prahy.

Závěry auditní zprávy EK má obdržet české Ministerstvo financí. To zatím na dotaz Seznamu, zda ji dostalo, neodpovědělo. Finance by měly mít po obdržení zprávy dva měsíce na odpověď. Piráti a Starostové požadují, aby premiér zprávu EK zveřejnil ještě před volbami do Evropského parlamentu.

Premiér Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Svůj holding Agrofert převedl do svěřenských fondů a vzdal se předsednictví ve vládní Radě pro evropské strukturální a investiční fondy. Tím považuje věc za vyřešenou. Podle analýzy někdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka předseda vlády ve střetu zájmů není.

Proč výsledky auditů nejspíš nebudou známé před eurovolbami 24. a 25. května? Jak pravděpodobné je, že se EK bude řídit doporučením své právní služby, která konstatovala, že Babiš ve střetu zájmů je? A pokud audit řekne, že český premiér ve střetu zájmů je, co to bude znamenat pro vládu a Českou republiku?

I na to odpovídá ve Výzvě vedoucí analytik Transparency International ČR Milan Eibl.

zdroj: Seznam Zprávy


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/20

Ministerstvo spravedlnosti podruhé zamítlo návrh na přezkum rozhodnutí Středočeského kraje ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

08/20

Transparency podala podnět na přezkum rozhodnutí Středočeského kraje na základě argumentace z rozhodnutí NSZ

07/20

iRozhlas.cz zveřejnil klíčové dokumenty v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jedná se o statuty jeho svěřenských fondů, které byly až dosud neveřejné

07/20

Nejvyšší státní zastupitelství nepodá správní žalobu ve věci střetu zájmů premiéra, nejedná se prý o veřejný zájem

06/20

Evropský parlament schválil rezoluci týkající se střetu zájmů Andreje Babiše, která je apelem na jeho vyřešení. Pro hlasovalo 510 europoslanců z celkového počtu 664

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.