Evropská komise má audit o Babišovi. Neexistuje možnost, jak by nebyl ve střetu zájmů, tvrdí Transparency

Aktualizováno 15. 05. 2019

Evropská komise (EK) by měla mít hotové závěry auditu, který řešil, jestli je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, nebo ne. Podnět komisi dala česká pobočka Transparency International (TI). Výzvu Seznamu přijal vedoucí analytik TI Milan Eibl, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Milan Eibl, vedoucí analytik TI | zdroj: Seznam Zprávy

Podle dvou zdrojů Seznamu z Bruselu je zpráva auditorů pro eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera hotová. Zatím není jasné, jestli už dorazila do Prahy.

Závěry auditní zprávy EK má obdržet české Ministerstvo financí. To zatím na dotaz Seznamu, zda ji dostalo, neodpovědělo. Finance by měly mít po obdržení zprávy dva měsíce na odpověď. Piráti a Starostové požadují, aby premiér zprávu EK zveřejnil ještě před volbami do Evropského parlamentu.

Premiér Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Svůj holding Agrofert převedl do svěřenských fondů a vzdal se předsednictví ve vládní Radě pro evropské strukturální a investiční fondy. Tím považuje věc za vyřešenou. Podle analýzy někdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka předseda vlády ve střetu zájmů není.

Proč výsledky auditů nejspíš nebudou známé před eurovolbami 24. a 25. května? Jak pravděpodobné je, že se EK bude řídit doporučením své právní služby, která konstatovala, že Babiš ve střetu zájmů je? A pokud audit řekne, že český premiér ve střetu zájmů je, co to bude znamenat pro vládu a Českou republiku?

I na to odpovídá ve Výzvě vedoucí analytik Transparency International ČR Milan Eibl.

zdroj: Seznam Zprávy


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

12/19

Evropská komise dává Transparency za pravdu: podle finálního auditu je Andrej Babiš ve střetu zájmů

10/19

Transparency podala podnět na Ministerstvo spravedlnosti a dále zaslala vyjádření TI na Nejvyšší státní zastupitelství k přezkumu rozhodnutí krajského úřadu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

09/19

Středočeský kraj pravomocně zastavil řízení ve věci střetu zájmů na české úrovni. Podle TI budí rozhodnutí jen další pochyby

08/19

20. srpna se Andrej Babiš prostřednictvím právníků odvolal proti druhému černošickému rozhodnutí

08/19

2. srpna Černošice znovu rozhodly ve věci střetu zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.