Evropská komise má audit o Babišovi. Neexistuje možnost, jak by nebyl ve střetu zájmů, tvrdí Transparency

Vydáno 15. 05. 2019

Evropská komise (EK) by měla mít hotové závěry auditu, který řešil, jestli je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, nebo ne. Podnět komisi dala česká pobočka Transparency International (TI). Výzvu Seznamu přijal vedoucí analytik TI Milan Eibl, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Milan Eibl, vedoucí analytik TI | zdroj: Seznam Zprávy

Podle dvou zdrojů Seznamu z Bruselu je zpráva auditorů pro eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera hotová. Zatím není jasné, jestli už dorazila do Prahy.

Závěry auditní zprávy EK má obdržet české Ministerstvo financí. To zatím na dotaz Seznamu, zda ji dostalo, neodpovědělo. Finance by měly mít po obdržení zprávy dva měsíce na odpověď. Piráti a Starostové požadují, aby premiér zprávu EK zveřejnil ještě před volbami do Evropského parlamentu.

Premiér Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Svůj holding Agrofert převedl do svěřenských fondů a vzdal se předsednictví ve vládní Radě pro evropské strukturální a investiční fondy. Tím považuje věc za vyřešenou. Podle analýzy někdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka předseda vlády ve střetu zájmů není.

Proč výsledky auditů nejspíš nebudou známé před eurovolbami 24. a 25. května? Jak pravděpodobné je, že se EK bude řídit doporučením své právní služby, která konstatovala, že Babiš ve střetu zájmů je? A pokud audit řekne, že český premiér ve střetu zájmů je, co to bude znamenat pro vládu a Českou republiku?

I na to odpovídá ve Výzvě vedoucí analytik Transparency International ČR Milan Eibl.

zdroj: Seznam Zprávy


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.