Duel Seznam Zprávy: Starostům vadí přiznávat majetek. Hrozí exodus z komunální politiky?

Vydáno 20. 02. 2018

Starostům a hejtmanům se nelíbí zákon o střetu zájmů. Díky němu si od podzimu může každý na internetu anonymně prolustrovat jejich majetek. Chtějí přísná pravidla zmírnit. Kvůli nim totiž rezignovalo několik desítek starostů na své funkce, další to zvažují a ohroženo je i sestavení kandidátek pro podzimní komunální volby. Ve studiu Duelu se na toto téma střetli poslankyně STAN Věra Kovářová a Petr Leyer z organizace Transparency International, která mapuje korupci v Česku.

Jak má vypadat zákon o střetu zájmů? Není zbytečně přísný ke starostům? | zdroj: Seznam Zprávy

Poslanecká sněmovna dostane v příštích dnech na stůl v prvním čtení dvě novely zákona o střetu zájmů. Poslanci STAN navrhli, aby se do registru mohli dostat jen ti, kteří o to požádají. Druhá novela, již navrhuje KDU-ČSL, chce od povinnosti zveřejňovat majetek osvobodit všechny starosty, místostarosty a radní, kteří tyto funkce nevykonávají na plný úvazek.

Současnou podobu zákona o střetu zájmů napadla u Ústavního soudu právnička Jana Hamplová. Protiústavnost podle ní spočívá v tom, že povinnost přiznávat majetek zasahuje významně do práv třetích, nepovinných osob, a to zejména manželů a manželek. Jejich majetek je totiž rázem také veřejný.

Celý záznam Duelu si můžete pustit na webu Seznam Zprávy.

Zdroj: Seznam Zprávy


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.