David Ondráčka: Zákon o veřejných zakázkách nevyřeší střet zájmů Andreje Babiše

Vydáno 04. 03. 2016

Poslanci v těchto dnech projednávají dva poměrně kontroverzní zákony. Prvním je zákon o střetu zájmů, druhým zákon o veřejných zakázkách. V pořadu Interview Plus se k oběma z nich vyjádřil ředitel Transparency International David Ondráčka.

David Ondráčka, ředitel TI

 

David Ondráčka, ředitel TI | zdroj: TI

Zákon o střetu zájmů by měl zavést pravidlo zakazující ministrům být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 % hlasovacích práv.

K zákonu o veřejných zakázkách přišel opoziční poslanec Martin Plíšek z TOP 09 s pozměňovacím návrhem, aby se do soutěží nemohly hlásit firmy, ve kterých vlastní nejméně 10 % člen vlády. To by se dotklo i ministra financí Andreje Babiše, který je vlastníkem skupiny Agrofert a s návrhy nesouhlasí. O potřebě podobných opatření ale mluví koaliční lidovci i sociální demokraté.

 

Zákon o veřejných zakázkách bude snadné obejít

Návrh zákona o veřejných zakázkách ale podle Davida Ondráčky příliš dobrý není, protože bude velmi snadné ho obejít – stačí převést firmu na manželku nebo někoho jiného z blízkého okolí.

Jak by měl podle Davida Ondráčka vypadat zákon o veřejných zakázkách? | zdroj: Český rozhlas

„O střetu zájmů Andreje Babiše se mluví poslední dva roky, to není tajné, teď ale došlo k tomu, že opoziční TOP 09 vypustila tento podle mě do jisté míry kontroverzní nebo pokusný balónek, který má vnést trochu zmatek do řad koalice a samozřejmě tlačit na Andreje Babiše,“ říká Ondráčka. Problém se střetem zájmů ministra financí ale podle něj zákon nevyřeší.

„Ten zákon je lex Babiš, to myslím že je úplně zřejmé,“ říká David Ondráčka v souvislosti s názorem premiéra, že zákon nemíří proti Andreji Babišovi, ale je třeba řešit zákonem to, že přibývá miliardářů v politice.

 

Kontrola veřejnosti – hlavní účel novely zákona o střetu zájmů

Základní směr novely zákona o střetu zájmů je dobrý, ale podle Ondráčka se příliš nemění sankční mechanismus. Hlavní účel zákona tak vidí v tom, že umožní lepší kontrolu ze strany veřejnosti, neziskových organizací nebo médií.

Co si David Ondráčka myslí o novele zákona o střetu zájmů | zdroj: Český rozhlas

Další protikorupční norma, která by měla v nejbližší době mířit do vlády, je zákon o státním zastupitelství. Předpoklad ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je vytvoření speciálního týmu žalobců, který by se zaměřil na finanční machinace se škodou vyšší než čtvrt miliardy korun.

„Já jsem velký přítel toho, aby specializace státních zástupců pokračovala, takže ten návrh podporuji,“ říká Ondráčka. Zároveň uvádí, že tento tým nevypadne ze struktury státních zastupitelství a nemyslí si, že by se tímto zákonem zvyšovala moc státních zástupců.

„Podstatné podle mě je, že bez specializace státních zástupců nebudeme schopni vyšetřovat efektivně tu závažnou a sofistikovanou kriminalitu,“ uzavírá David Ondráčka rozhovor pro Český rozhlas Plus.

Jakým způsobem by se podle Davida Ondráčka mohl vyřešit problém se střetem zájmů Andreje Babiše? Poslechněte si celý záznam rozhovoru.

Zdroj: Český rozhlas


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Profesionální státní správa

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.