David Ondráčka ve Studiu ČT24 k novele zákona o veřejných zakázkách

Vydáno 30. 09. 2015

Vláda projednala novelu zákona o veřejných zakázkách. Přidává kompetence zadavatelům a nařizuje, aby zakázky byly postupovány transparentně a přiměřeně. Zakazuje uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona.

ondracka-novela-vz

David Ondráčka ve Studiu ČT24 | zdroj: ČT24

Omezuje zákon reálně korupční prostředí, nebo jen převádí nařízení EU do naší legislativy bez faktického dopadu na fungování výběrových řízení?

„Je obtížné hodnotit, jak to dopadne, MMR se hodně snažilo nalézt kompromisní návrh, aby systém maximálně zjednodušovalo, ministři mají mnohé rozpory teprve řešit dnes na vládě. Ve sněmovně pak bude určitě tvrdé lobby různých hráčů. Podstatné je, aby byla co největší otevřenost pro zadávání tendrů, nepodařilo prosadit snížení limitů pro veřejné zakázky, ale systém si na toto nastavení už zvykl. V nové verzi se také ruší tzv. významné zakázky, v čemž vidíme velký problém. Stejně tak je klasickým problémem soutěžení právních služeb, zadavatelé se často zaštiťují jakousi už nastavenou důvěrou s jednou společností, současný návrh může znevýhodňovat malé právní firmy.“

Celé vystoupení ke shlédnutí na webu ČT.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Transparentní veřejné zakázky

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.