David Ondráčka pro Deník Referendum: Hlavní zpráva Panama Papers? Část elity nás okrádá

Vydáno 12. 04. 2016

Panama Papers vyvolaly bouřlivou reakci – s Davidem Ondráčkou vedl Deník Referendum rozhovor právě na toto téma. Jaký bude mít kauza celosvětový dopad? Jak se problematice offshorů věnuje TI v České republice a na celosvětové úrovni? Jaká je vidina reálné změny systému?

David Ondráčka, ředitel TI

David Ondráčka, ředitel TIC | zdroj: TI

DR: Jaký význam podle vás má případ známý jako Panama Papers? Jaké může mít dopady?


DO: Panama Papers odkrývají temnou stranu globálního finančního systému, kde se skrývá majetek, perou peníze a páchají daňové úniky. Je to nahlédnutí pod pokličku obludného systému, kde část elit nepokrytě okrádá své spoluobčany a neplatí daně tam, kde generuje zisky. A jde o stovky miliard dolarů ročně. Celkový odhad je 7,6 bilionů dolarů.

Firma Mossack Fonseca, jejíž část dokumentů unikla, je až čtvrtá největší v oboru. Jsou tady i větší hráči a spousta dalších daňových rájů – rozsah problému je gigantický. Dovedu si představit, že se v mnoha stranách i korporacích po světě hodně potili a teď se radují, že si zařídili offshory přes někoho jiného než Mossack Fonseca. Ale radují se dočasně, přijdou další úniky a budeme se dozvídat mnohem víc o daňových rájích a jejich klientech.

Zbytek rozhovoru si můžete přečíst na Deník Referendum.


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.