David Ondráčka pro Deník Referendum: Hlavní zpráva Panama Papers? Část elity nás okrádá

Publikováno: 12. dubna 2016

Panama Papers vyvolaly bouřlivou reakci – s Davidem Ondráčkou vedl Deník Referendum rozhovor právě na toto téma. Jaký bude mít kauza celosvětový dopad? Jak se problematice offshorů věnuje TI v České republice a na celosvětové úrovni? Jaká je vidina reálné změny systému?

David Ondráčka, ředitel TI

David Ondráčka, ředitel TIC | zdroj: TI

DR: Jaký význam podle vás má případ známý jako Panama Papers? Jaké může mít dopady?


DO: Panama Papers odkrývají temnou stranu globálního finančního systému, kde se skrývá majetek, perou peníze a páchají daňové úniky. Je to nahlédnutí pod pokličku obludného systému, kde část elit nepokrytě okrádá své spoluobčany a neplatí daně tam, kde generuje zisky. A jde o stovky miliard dolarů ročně. Celkový odhad je 7,6 bilionů dolarů.

Firma Mossack Fonseca, jejíž část dokumentů unikla, je až čtvrtá největší v oboru. Jsou tady i větší hráči a spousta dalších daňových rájů – rozsah problému je gigantický. Dovedu si představit, že se v mnoha stranách i korporacích po světě hodně potili a teď se radují, že si zařídili offshory přes někoho jiného než Mossack Fonseca. Ale radují se dočasně, přijdou další úniky a budeme se dozvídat mnohem víc o daňových rájích a jejich klientech.

Zbytek rozhovoru si můžete přečíst na Deník Referendum.

Transparency International ČR se tomu věnuje opravdu hodně, pro mě je to asi největší téma. Vydali jsme například analýzu vazeb. TI udělala také analýzu veřejných zakázek spojených s anonymními offshorovými firmami, kdy z veřejných prostředků proteklo do firem z daňových rájů nejméně 244 mld. korun. Také jsme poukázali na nejčastější sídla offshore firem v České republice. Máme s kolegy z Lexparenta projekt Taxparency, který přesně na toto téma přináší originální recept.

Související projekty

Taxparency

Co je klíčový problém ve východní Evropě? Korupce. Co je klíčový problém v západní Evropě? Daňové úniky velkých korporací. Oba problémy mají společnou příčinu – neprůhledné vlastnické a daňové struktury nadnárodních společností.

Vice o projektu

Související novinky