Aby byla novela hazardního zákona efektivní, je třeba odstranit zásadní nedostatky
Transparency International (TI) a Občané proti hazardu (OPH) se dlouhodobě věnují problematice regulace hazardu. I po novelizaci hazardní legislativy platné od 1. ledna 2017 monitorujeme naplňování zákona v praxi, aktivity regulátora (Ministerstva financí) a plnění povinností soukromých provozovatelů. Půlroční platnost nových pravidel přinesla několik zásadních zjištění.
Ilustrační fotografie | zdroj: Týden.cz
Novela zákona je platná téměř půl roku, ale namísto avizovaného úbytku automatů jich paradoxně výrazně přibylo.
„V zákoně o hazardních hrách se proti původnímu návrhu neudržela hranice 15–30 automatů na hernu. Tím nastala situace, že v hernách, kde na to mají prostory, žádají provozovatelé o povolení pro další automaty. Ve městě, kde bylo v provozu třeba 10 heren se 150 automaty, jsou nyní 4 herny, ale je v nich 250 automatů. V mnoha městech tedy dochází k nárůstu počtu automatů, a to často výraznému,“ vysvětluje Martin Svoboda, předseda Občanů proti hazardu.
Druhou zásadní skutečností je pomalé rušení povolení k provozování automatů. „Dle našich zjištění je problém v liknavé a nekvalitní práci rozkladové komise ministerstva financí. Opravdu není možné, aby města a obce čekala na zrušení automatů, jejichž provoz je v kolizi s vyhláškou nebo zákonem, často rok nebo i dva. Takový proces má trvat maximálně půl roku,“ dodává Martin Svoboda.
Absence registru
Třetím podstatným problémem je neexistující registr hráčů. Většina opatření nové hazardní legislativy byla přijata proto, aby hráče chránila před vznikem a rozvíjením závislosti. Bez registru problémových osob, které jsou např. na sociálních dávkách nebo v úpadku, lze však jen těžko adiktologické brzdy uplatňovat. Dosud nebyla ani vypsána soutěž na dodavatele registru, jeho realizace je tedy v nedohlednu. Řada opatření nové legislativy tak ztrácejí smysl.
„Ministerstvo financí se našim výtkám o nevysoutěžení registru hráčů bránilo argumentem, že se zpoždění předem očekávalo. S tím se dá souhlasit, pokud by se jednalo o zdržení v řádu několika měsíců. Nyní jsme ale v situaci, kdy půjde o zpoždění minimálně dvou let. V horším případě nebude registr hráčů fungovat nikdy. To by bylo velké vítězství hazardní lobby a určité podlehnutí jejímu tlaku. Je evidentní, že pokud má někdo opravdový zájem na tom, aby registr hráčů fungoval co nejpozději či vůbec, tak jsou to právě provozovatelé automatového hazardu,“ říká David Ondráčka, ředitel TI.
Internetový hazard
Situace v oblasti internetového hazardu, jehož monitoringem se TI a OPH intenzivně zabývají, vykazuje určité zlepšení. Desítky provozovatelů svou činnost v ČR ukončily nebo zmrazily a většina velkých „hráčů“ nová pravidla striktně dodržuje. To ale neplatí pro všechny, například pro společnost Sazka a.s., která se dlouhodobě prezentuje jako společensky zodpovědná a bezproblémová firma.
„Z našeho monitoringu vyplývá, že Sazka porušuje proces registrace nových hráčů. Tato společnost umožňuje novým klientům tzv. zjednodušenou registraci, kdy se totožnost ověřuje pouze na internetu. To vede k tomu, že si mohou hráči zakládat neomezené množství hráčských kont na smyšlené identity,“ vysvětluje Martin Svoboda.
„V důsledku neexistuje žádná kontrola, která by zabránila hrát lidem závislým nebo dokonce nezletilým. Dále jsme ověřili, že u Sazky lze dobíjet hráčské konto z platební karty, která nemá nic společného s majitelem herního účtu, a následně tyto peníze bez problému vybrat na pobočce,“ dodává předseda Občanů proti hazardu.
K tiskové zprávě připojujeme tabulku s aktuálním stavem provozovatelů online sázení vyplývající z našeho monitoringu.
Nová pravidla pro hazard mají rozhodně smysl, a to především v kombinaci s působností Celní správy, která převzala nové pravomoci a nelegální hazard řeší efektivně. Aby byla nová pravidla regulace skutečně účinná, je nutné doladit tyto nedostatky:
- spustit registr hráčů;
- striktně vymáhat dodržování pravidel v oblasti internetového hazardu;
- flexibilněji rušit povolení, která jsou v rozporu s vyhláškami či novou legislativou.
Pokud na těchto bodech regulátor, resp. Ministerstvo financí, nezapracuje, může se snaha o kultivaci hazardního prostředí v České republice minout účinkem.
Ke stažení
Přehled hazardních společností TI a OPH – 19. 6. 2017
Podívejte se, jak o naší tiskové zprávě informují média
ČTK – TI: S novým zákonem o hazardu automatů paradoxně přibylo
Euro.cz – Herních automatů přibylo – paradoxně kvůli zákonu o hazardu
Echo24.cz – S novým zákonem o hazardu automatů paradoxně přibylo, tvrdí TI
EuroZprávy.cz – Boj s hazardem po česku: Hracích automatů navzdory zákonu přibylo
iDNES.cz – Nový zákon o hazardu měl zkrotit automaty, těch ale naopak přibylo
Lidovky.cz – Zákon o hazardu? Je to ještě horší než dřív, automatů přibylo, tvrdí aktivisté
Týden.cz – Automatů přibylo. Zákon o hazardu zafungoval opačně
Česká televize – Transparency International kritizuje důsledky zákona o hazardu: Přibylo automatů
Aktuálně.cz – Počet hracích automatů vzrostl za rok o pětinu. Jsou jen na papíře, uklidňuje ministerstvo financí
Blesk.cz – TI: S novým zákonem o hazardu automatů paradoxně přibylo
Česká televize – TI: hracích automatů paradoxně přibylo
Transparency International ČR
Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispívá k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.
Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispívá k iniciování systémových změn.
Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.
Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy, např. kolem ROP Severozápad.
TI ČR se mimo jiné věnuje společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.
Pokud chcete podpořit naši činnost, věnujte nám minutu času a pár kliknutí na online darovací bráně TI. Děkujeme!
Občané proti hazardu
Cíle našeho občanského sdružení je působit na změnu současného, velice neutěšeného a dlouhodobě neúnosného stavu hazardu v ČR a změnit tak tvář naší země z nynější velmi nelichotivé vizitky „kasina Evropy“.
Chceme zvýšit informovanosti obyvatelstva o nebezpečném fenoménu „gamble“ včetně vyvolání rozsáhlé veřejné diskuse na dané téma, působení v oblasti prevence této zničující závislosti a zmapování sociálních dopadů „hráčství“.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru