Podpora implementace zákona o financování politických stran a monitoringu předvolebních kampaní
Proč se věnujeme tomuto projektu
V projektu pro roky 2024 a 2025 je cílem dále podpořit implementaci nového zákona o financování politických stran díky přenosu expertízy mezi dohledovými institucemi a občanskou společností, vypracování analýzy tzv. red flags a možných obcházení zákona.
Budeme pracovat na posílení kontinuální advokační činnosti, díky které naše partnerská organizace Kosova Democratic Institu (KDI) mohla vůbec napomoci schválení nového zákona o financování politických stran a považujeme ji za stěžejní prostředek pro prosazování větší transparentnosti politických stran v Kosovu.
Vzhledem k nestabilní politické situaci v Kosovu panovaly po většinu roku 2024 obavy z předčasných parlamentních voleb. Ty se ale nakonec uskutečnily v řádném termínu, 9. února 2025. Zvítězila v nich vládnoucí strana premiéra Kurtiho, ale nepodařilo se jí získat parlamentní většinu. Vytvoření stabilní koalice se zdá být nepravděpodobné, hrozí i vyhlášení nových voleb. Politická krize tedy nadále přetrvává a s ní i obavy, zda bude Kosovo schopné řádně implementovat kýžené reformy, nejen z oblasti transparentnosti.
Co konkrétně děláme
Jelikož v roce 2025 čekají Kosovo kromě parlamentních voleb i volby komunální, budou se tímto směrem ubírat i naše aktivity.
Záhy po volbách začneme s přípravou analýzy a dále vypracujeme vyhodnocení financování politických kampaní. Politické strany v Kosovu musí podle pravidel o kampaních předložit výkazy do 45 dnů od voleb Centrální volební komisi (CEC), která je následně vyhodnocuje. Tým KDI ve spolupráci s odborníky z TI ČR provede analýzu těchto výkazů i vlastních zjištění z monitoringu. Kosovské Centrální volební komisi (CEC), občanské společnosti a politikům na základě těchto analýz předložíme seznam doporučení pro nadcházející komunální volby, které se v Kosovu uskuteční v druhé polovině roku 2025.
Nedílnou součástí projektu v roce 2025 bude i na dále kontinuální advokační činnost v oblasti dodržování zákonných pravidel, rozšiřování působnosti nad rámec zákona směrem k politické reprezentaci Kosova, členům dotčených institucí a klíčovým stakeholderům a decision-makerům. Důraz budeme klást na advokační schůzky s nově zvolenými poslanci a poslankyněmi.
Jaké máme výsledky
V roce 2024 jsme vypracovali podrobnou analýzu zkoumající současný stav implementace volebního zákona v Kosovu, ve které navíc identifikujeme nedostatky, které by mohly vést k jeho obcházení. Analýza byla představena také v rámci pracovní cesty do Prahy, které se v listopadu 2024 zúčastnili zástupci KDI a kosovského dohledového úřadu Central Electoral Cimmission (CEC).
Kromě advokační stránky této cesty byl čas věnován také legislativním specifikům a trendům jak v Česku, tak v Kosovu. Zástupci KDI a CEC měli příležitost setkat se s členem českého Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH), s nímž diskutovali o klíčových právních a legislativních výzvách, které se týkají volebního procesu.
V červenci proběhla pracovní cesta zástupců TI ČR do Kosova, kde proběhla série školení pro vybrané ambasadory, kteří měli být vyškoleni na monitoring předvolebních kampaní. Na základě těchto školení jsme Vytvořili jsme příručku dobrovolníka pro monitoring volebních kampaní, která poskytuje doporučení pro jejich monitorování, vyhodnocování informací prezentovaných politickými stranami a účinné metody jejich ověřování.
Shrnutí aktivit za rok 2024 si můžete pročíst v tomto článku.
Předchozí kosovské projekty si můžete prohlédnout zde:
- 2018 – SEtting up Standards for TRAnsparent pre-election campaigns in Kosovo 2018
- 2019 – Zprůhlednění financování politických stran Kosovské republiky – INTRO – PF2019
- 2020 – Posilování institucí zajišťujících průhlednost financování politické scény v Kosovu
- 2021-2022 – Rozšiřování transparentnosti do financování politických stran v Kosovu
- 2023 – Rozšiřování transparentnosti do financování politických stran v Kosovu
Donoři
Období realizace 1. 1. 2024 – 31. 12. 2025