„Zemanovu kampaň financovalo i Rusko. Babiš po volbách dominuje všemu, je Česku nebezpečný…“ říká David Ondráčka

Vydáno 07. 09. 2018

„Největším problémem jsou v Česku zbrojní zakázky, podepisují se miliardové kontrakty bez výběrového řízení. Málo viditelné jsou pak veřejné služby – vodárenství, tepláreství, svoz odpadků. Firmy uzavřou nevypověditelné smlouvy s městy a pak zjistíte, že voda je dražší, než by mohla být a svoz odpadků je neúměrně drahý,“ říká ředitel české národní pobočky Transparency International, český aktivista a bojovník s korupcí David Ondráčka.

David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální Správní rady TI (vpravo), byl hostem Luboše Xavera Veselého v pořadu X talk | zdroj: XTV 

Nevládní instituce bojuje ve veřejném prostoru s korupcí, poukazuje na chyby, problémy a tlačí na důležité kauzy. „Zastavili jsme ekologický supertendr, byl vypsán za 114 miliard korun. Podle našich odhadů byly náklady 25 miliard. Nakonec jsme šetřili České republice 35 miliard. V té době ve vládě stál Miroslav Kalousek.“

V Transparency International rovněž sledovali, zda se Andrej Babiš skutečně zbavil Agrofertu. „Z veřejných rejstříků jednoznačně plyne, že toto udělal jenom na oko. Agrofert čerpá největší dotace a nemá na to nárok. Posíláme podněty Evropské komisi. Je to svým způsobem nebezpečný člověk. Po volbách dominuje všemu, hnutí ANO ovládl, koncentruje moc.“ Podle něj však dělá obrovské množství chyb a některé věci dělá amatérsky.

„Začíná se rozkrývat financování Zemanovy kampaně, míří i do Ruska. Nejedlý a Mynář si dělají svoje kšefty, na které prezident nevidí. Využívají ho jako otvírače dveří, parazitují na funkci prezidenta,“ uzavírá Ondráčka.

Jak provázané jsou nejdůležitější české korupční případy? Proč se lidé na vysokých pozicích zblázní? A jaké hrozí státu kvůli Babišovi riziko?

Celý rozhovor si můžete pustit na webu XTV.

Zdroj: XTV


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.