Za kolik koupíte rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže? Zeptejte se Jaroslava Faltýnka

Vydáno 08. 03. 2019

Včera přinesla média informace o rozsáhlé akci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která mimo jiné cílila na vedení společnosti Kapsch či Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle zveřejněných informací měl být ovlivněn a zřejmě podplacen předseda ÚOHS Petr Rafaj, aby pro Kapsch zařídil pozitivní rozhodnutí úřadu ve spojitosti se zakázkou na výběr mýta.

Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO | zdroj: iDNES.cz

Ovlivnění činnosti ÚOHS měl koordinovat druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Zákrok tak podle dostupných informací potvrzuje naše obavy o rozsáhlé privatizace veřejného zájmu (state capture), která se rozšiřuje po celé státní správě, a na kterou v případě České republiky konstantně upozorňujeme již od výsledků Indexu vnímání korupce 2016 (Corruption Perceptions Index – CPI). A jinak tomu nebylo ani tento rok.

Pokud je předseda ÚOHS Petr Rafaj podezříván z přijetí úplatku, tak je podle Transparency International (TI) na místě, aby vedení úřadu vyvodilo příslušné důsledky, a to nejen personální, ale také systémové. I kdyby však nebyl předseda ÚOHS Petr Rafaj usvědčen z úplatkářství, měl by aktuální incident znamenat jeho konec v čele instituce už jen z důvodu nezákonných zásahů do správních řízení.

Jestliže mohou špičky ÚOHS na politickou objednávku ovlivnit výsledek rozhodnutí, znamená to, že mechanismy pro fungování úřadu nejsou zcela dobře nastaveny tak, aby byl zajištěn objektivní a nezávislý výkon dozoru v oblasti hospodářské soutěže a veřejných zakázek.

Vůči rozhodovací praxi ÚOHS byla Transparency International několikrát kritická. V současné době se TI soudí s úřadem o zákonnost nesmyslného zpoplatnění podání podnětu této instituci ve výši 10.000 korun.

„ÚOHS si nejdříve prolobboval zpoplatnění podnětů a omezení občanské kontroly veřejných zakázek. Tto podle dostupných informací vypadá, jako by jeho předseda úplně rezignoval na jakoukoliv zákonnou kontrolu veřejných zakázek a stal se jen prodlouženou rukou vládnoucí garnitury,“ říká David Ondráčka, ředitel české TI a člen globální Správní rady TI.

Budova ÚOHS v Brně | zdroj: ÚOHS

Bude vyvozena i politická odpovědnost?

V případu není zatím zcela jasná role několika zástupců vládnoucího hnutí ANO, a to včetně prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Zdá se, že to byl právě on, kdo celou akci ve prospěch společnosti Kapsch zprostředkovával.

„Vzhledem k závažnosti situace máme za to, že nejen ÚOHS by měl zhodnotit své další fungování a zajistit si opětovnou nezávislost, ale taktéž uvedení zástupci hnutí by měli objasnit své role v případu a následně z nich vyvodit politickou odpovědnost,“ doplňuje Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

Pokud se prokáže, že se předseda poslaneckého klubu ANO spolupodílel na ovlivňování rozhodnutí ÚOHS ve prospěch soukromé společnosti, měl by odstoupit ze svých politických funkcí a předseda vlády by měl jasně garantovat, zda vůbec může občanům zaručit vedení státu ve veřejném zájmu, nikoliv v zájmu soukromých subjektů.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.