Výzva: Andrej Babiš má nového nepřítele. David Ondráčka z TI chce Agrofert připravit o miliardové evropské dotace

Vydáno 25. 06. 2018

Ředitel české pobočky Transparency International ve Výzvě Jiřího Kubíka vysvětluje, co podle něj usvědčuje premiéra z obcházení zákona o střetu zájmů a jak proti jeho firmě chce zakročit u Evropské komise.

Výzva Jiřího Kubíka s Davidem Ondráčkou | zdroj: Seznam Zprávy

Takhle vážný útok předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš asi ještě od vstupu do politiky nezažil. Česká pobočka Transparency International minulý týden zveřejnila, že Babiš nadále ovládá Agrofert, ačkoliv mu to zákon o střetu zájmů zapovídá.

„Díky slovenskému registru partnerů veřejného sektoru jsme přinesli důkaz, že Andrej Babiš Agrofert stále ovládá a je jeho skutečným majitelem. Dosud tady byly jen spekulace, že má ve společnosti fakticky zásadní, byť neformální vliv. My přinášíme důkaz, že jeho vliv je i formální, že se ho nikdy reálně nezbavil,“ říká David Ondráčka.

Slovenský registr partnerů veřejného sektoru (v Česku tato databáze veřejná není) ukázal, že Babiš je u slovenských společností spadajících pod holding Agrofert vedený jako takzvaný konečný uživatel výhod, který je navíc neodvolatelný.

Andrej Babiš už minulý týden prohlásil, že to, co říká Transparency International, není pravda, a že on vložil firmu do takzvaných svěřenských fondů a neovládá ji.

 

Jaký bude další postup?

Jaké jsou konkrétní důkazy, o něž David Ondráček opírá své tvrzení? Jak bude teď Transparency International postupovat, pokud Evropská komise rozhodla, že evropské dotace by „neměly dostávat firmy, které patří politikům“? I na tyto otázky odpovídá David Ondráčka v rozhovoru.

Řeč přišla i na nominaci poslankyně ANO Taťány Malé na post ministryně spravedlnosti. „Působí to, že střet zájmů je vstupenka do této vlády. Nominace paní Malé je snižování odbornosti. Je možné, že ji Babiš obětuje a získá za to potlesk, říká k nominaci Malé a vznikající vládě Ondráčka.

Proč i její případný vstup do vlády považuje šéf Transparency International za naprosto nemístný? A co si pět let po policejním zásahu na Úřadu vlády myslí o naléhavosti boje s korupcí, který tehdy vynesl Andreje Babiše do vysoké politiky?

A jak se David Ondráčka s několikaletým odstupem dívá na své dvoutýdenní koketování s myšlenkou, že by mohl být vyslancem hnutí ANO na funkci ministra vnitra?

Celý rozhovor si můžete pustit online na Seznam Zprávy.

Zdroj: Seznam Zprávy


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.