Výsledek voleb v Bílině je neplatný

Vydáno 20. 11. 2014

Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že hlasování v říjnových komunálních volbách v Bílině je z důvodů manipulace s hlasovacími lístky neplatné. Stejně pak rozhodl i o hlasování v Chomutově.

Důkazy o volebních podvodech a porušení zákona se podařilo zachytit v rámci monitoringu komunálních voleb, na kterém spolupracovalo několik nevládních organizací. Situaci v Bílině pak sledovali především Naši politici a TI.  Shromážděné důkazy byly předány soudu a využity pro jeho rozhodnutí.

Krajský soud konkrétně v rozsudku uvedl:

„Zásadními podklady, které se dle navrhovatelů vztahovaly k namítanému kupčení s hlasy voličů, byly audio a video záznamy pořízené ve dnech konání voleb zástupci sdružení Naši politici o.s. a sdružení Transparency International. Soud přihlédl k obsahu těchto záznamů a musel konstatovat, že předmětné záznamy samy o sobě neprokazují, že docházelo k uplácení voličů, ale dle soudu z nich vyplynulo, že existuje určitá nezanedbatelná pravděpodobnost, že k uplácení voličů mohlo docházet. Soud tedy předmětné záznamy vyhodnotil jak dostatečné indicie o porušení volebního zákona v požadované intenzitě. Proto soud přistoupil ke kontrole samotné volební dokumentace včetně předložených hlasovacích lístků.“

Rozsudek je pravomocný, jelikož volební soudnictví je konstruováno jako jednostupňové. Účastníci mohou podat pouze ústavní stížnost. Opakované hlasování by se tedy mělo konat pravděpodobně v březnu 2015. Informace o tom přinesla ústecká redakce iDNES.cz.

Monitoring voleb komunálních voleb probíhal v rámci projektu Obchod s bídou.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Logo link Obchod s bídou

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

V Praze 20. 11. 2014

 

 


Štítky: monitoring voleb

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.