Umí Ministerstvo obrany nakupovat a jsou letouny F-35 správnou volbou pro Armádu ČR?

Vydáno 25. 08. 2022

Tento týden 24. srpna uběhlo šest měsíců od spuštění masivní ruské invaze na Ukrajinu. Proto jsme nový díl Stošestky věnovali armádním nákupům. Jak tato válka ovlivnila pohled na zbrojní průmysl a potřebu investovat veřejné prostředky do obrany? Jaké má Česko zkušenosti s nákupy vojenské techniky a jak by mohly vypadat nákupy budoucí? Co si pod americkými letouny F-35 můžeme představit a co nám jejich nákup přinese?

Vojtěch Bahenský, analytik Aasociace pro mezinárodní otázky, a Marek Chromý, šéf analytik TI | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz

Obrannému sektoru a armádě se Transparency International (TI) věnuje dlouhodobě jak na globální úrovni, tak i v rámci České republiky. Aktuálním tématem v oblasti armády je nákup nadzvukových letounů F-35 nebo pásových bojových vozidel pěchoty, tzv. PBVP. K tématu do studia přijali pozvání Vojtěch Bahenský, analytik výzkumného centra AMO, a vedoucí analytik TI Marek Chromý.

Neopomenuli jsme ani další témata spojená s obranou. V TI k nim neodmyslitelně patří také sestavování Indexu protikorupční odolnosti zbrojních firem, který vychází každé 4 roky a ve kterém byly analyzované i české firmy. Poslechněte si celý díl. 

Stošestkou provází Martina Foldynová 

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu 

Poděkování za podporu

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání II. Děkujeme!

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.