Vitásková odsouzena na 8,5 roků vězení. Cesta spravedlnosti v solárním tunelu?

Vydáno 24. 02. 2016

Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková byla nepravomocně odsouzena na 8,5 roků vězení za zneužití pravomoci v kauze neoprávněného vydání licencí pro dvě solární elektrárny rodiny Zemkových na Chomutovsku. Podle policie dosud kvůli tomu vznikla státu škoda 300 milionů Kč. Za 20 let provozu obou elektráren mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun

VOL_8868

Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu | zdroj: Archiv HN

Samotná Alena Vitásková vinu odmítá a kauzu vnímá jako vykonstruovanou s cílem jejího odstranění z místa šéfky úřadu. Funkce se nehodlá vzdát do té doby, než padne pravomocný rozsudek, kdy má již ze zákona povinnost odstoupit. Za Vitáskovou se již několikrát postavil prezident republiky Miloš Zeman, který má pravomoc šéfa ERÚ sesadit. Na Silvestra roku 2010, tedy osm měsíců před tím, než Vitásková nastoupila na ERÚ, byla těmto elektrárnám udělena licence na základě zfalšovaných revizních zpráv o stupni dokončení elektráren. Vitásková se dle vyjádření obžaloby měla více zasadit o zrušení sporných licencí, což však neučinila.

Rozhodnutí soudu je však dle názoru Davida Ondráčky, ředitele Transparency International, velmi nesrozumitelné a nazývá jej jakýmsi příkladem selektivní spravedlnosti či spíše nespravedlnosti. „Toto není cesta, jak se domoci spravedlnosti kolem solárního tunelu,“ předesílá David Ondráčka. Bývalé špičky ERÚ, tedy pan Fiřt a Němeček, vystupují u soudu jako svědci, zatímco Alena Vitásková, která o licencích nerozhodovala, sedí na lavici souzených. Dle jeho názoru je třeba hledat spíše osobu zodpovědnou za vydání neoprávněných licencí, než pranýřovat člověka, který sice mohl ve svých činech a rozhodnutích pochybit, ale není prvotním činitelem v celé kontroverzní kauze.

„Odhalovat spravedlnost je nesmírně složité, a když je připraven takto sofistikovaný podvod, za který mohla velká část politické a úřednické reprezentace, tak oddalujícím se časem je nesmírně složité rozkrýt jednotlivé odpovědnosti a velmi často to končí tak, že si vybíráme jenom dílčí obětní beránky, ale ty větší ryby nám unikají,“ upozorňuje David Ondráčka.

Rozhovor s ředitelem TI k rozsudku můžete také slyšet ze záznamu na webu Českého rozhlasu.

 

 

 


Štítky: Kauzy

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.