Transparency podává ústavní stížnost. Chceme zachovat otevřenou kontrolu nad veřejnými zakázkami

Vydáno 18. 04. 2019

Transparency International Česká republika (TI) podala k Ústavnímu soudu stížnost na protiústavnost poplatku 10 000 korun za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Ústavní soud České republiky | zdroj: Seznam Zprávy

Zákon o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ) z října roku 2016 přinesl kromě mnoha jiných změn i jednu nepříjemnou povinnost. Každý, kdo má pochybnosti o řádném průběhu zadávacího řízení a chce proto podat podnět k ÚOHS, je povinen zaplatit poplatek deset tisíc korun za podání podnětu. Ten je nevratný, nelze ho snížit a nelze ho ani odpustit. Bez jeho zaplacení ÚOHS podněty nevyřizuje, což znamená omezení kontroly nesrovnalostí při zadávání veřejných zakázek v České republice.

V TI dlouhodobě poukazujeme na nesmyslnost a protichůdnost tohoto poplatku, který v důsledku ztěžuje zapojení široké veřejnosti, médií a novinářů či nevládních organizací do veřejné kontroly a podpory dobrého vládnutí. Podněty na ÚOHS kvůli poplatku fakticky přestaly chodit a veřejná kontrola hospodárnosti využívání veřejných peněz silně poklesla.

TI se nejprve snažila dosáhnout změny v soudním řízení, ale Krajský soud v Brně ani Nejvyšší správní soud našim návrhům nevyhověl. S těmito závěry soudů jsme se rozhodně nechtěli smířit, a proto jsme se rozhodli podat ústavní stížnost a pokračovat tak v boji proti této překážce v kontrole veřejných zakázek ze strany nás všech.

Důvodem naší stížnosti a stejně tak důvodem protiústavnosti poplatku je především rozpor s právem petičním, s právem podílet se na správě veřejných věcí, s právem na spravedlivý proces a s právem na účast veřejnosti na protikorupčních aktivitách. Zároveň TI v ústavní stížnosti navrhuje zrušení ustanovení § 259 ZZVZ, které problematický poplatek upravuje. 

„Pevně věřím, že Ústavní soud odklidí z právního řádu nesmyslné pravidlo, podle kterého musí občané platit úřadu za to, aby konal z úřední povinnosti to, co konat má. Tato absurdní raně feudální právní úprava nemá v právním řádu moderního státu své místo,“ doplňuje advokát a člen Správní rady TI Pavel Uhl.

O dalším vývoji týkající se naší stížnosti vás budeme i nadále informovat.

Ke stažení

Ústavní stížnost Transparency International


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.