Transparency International: Prohlášení k volbě vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí

Vydáno 13. 12. 2016

TI apeluje na senátory, aby zítra vybrali do čela nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí člověka s odbornou znalostí problematiky, odvážného, politicky nezávislého a nezatíženého žádnou kauzou z minulosti. Jen tak je možné zdravě nastavit nově vznikající instituci bez zpochybnění jejího startu. Nastavení účinného dohledu nad volebními kampaněmi i celkovým hospodařením politických stran a hnutí je jedním z klíčových parametrů férového a demokratického fungování.

TV ÚDHPSPH

Transparentnivolby.cz | zdroj: TI

S velkým údivem sledujeme nominaci bývalého náměstka MPSV J. Marka, jehož kauzu ve vztahu k Úřadu práce TI řešila na konci roku 2014, kdy se v souvislosti s jeho nestandardním postupem obracela na premiéra i ministryni, v kauze padla trestní oznámení a p. Marek byl následně ze své pozice odvolán. Proto považujeme za zásadní, aby byly do vedení Úřadu nominovány osobnosti schopné, nezávislé a nestranné, a nikoliv loajální straničtí kandidáti či osoby nedávno kandidující za politické strany do voleb.

Transparency International se v České republice dlouhodobě zabývá monitoringem financování politických stran a jejich kampaní. V minulých letech jsme sledovali a hodnotili všechny zásadní volby v ČR, od prezidentských přes sněmovní a senátní, do Evropského parlamentu, až po krajské a komunální. Jednotlivé výstupy naleznete na našem webu transparentnivolby.cz.


Štítky: Otevřené financování politických stran

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.