Transparency International Česká Republika a KDI/TI Kosovo informují o financování předvolební kampaně k místním volbám v Kosovu

Vydáno 11. 10. 2017

Dne 10. října 2017 vyhodnotila v Prištině expertní skupina složená ze zástupců obou organizací druhé kolo monitorovacích procedur, jejichž cílem je zprůhlednit financování politických kampaní v Kosovu. Díky této spolupráci voliči v Kosovu vůbec poprvé získávají přesné informace o struktuře výdajů politických stran od stran samotných.

na_celou_sirku

 Tisková konference k zveřejňování výsledků monitoringu | zdroj: ZU Pristina

Jde už o druhý monitoring provedený společnými silami v roce 2017. Mezinárodní tým nejprve připravil postup a sestavu požadavků na otevřenost financování předvolebních kampaní a obeslal 20 relevantních politických stran a hnutí v Kosovu s žádostí o zpřehlednění zdrojů, rozpočtů a výdajů na kampaň před volbami do místních zastupitelstev, a to v návaznosti na obdobnou sondu, kterou provedl, v předčasných parlamentních volbách.

Tým se také účastnil vlastních předvolebních mítinků, v pozorovatelské roli, a pomáhal i s přípravou dohledu nad dodržováním volebního zákona při samotných volbách, které proběhnou 22. října.

Aktivity se opět ukázaly jako účinné: Z reakcí velkých politických stran lze vyčíst, že zájem otevřít své financování se zvyšuje a že postup monitorovacího týmu má na politickou scénu pozitivní vliv. Jedním z důvodů je i neinvazivnost a nestrannost všech kroků a výstupů dohledového procesu.

Výsledky představili vedoucí týmu Florent Spahija (KDI) a Ondřej Cakl (TI-ČR) na společné tiskové konferenci v Prištině konané dne 10. října 2017 v sídle TI Kosovo. Vlastní spolupráce nevládních organizací je produktivní, oboustranně inspirativní a přínosná. Díky podpoře MZV mohou navíc TI-CZ a KDI spustit další společné aktivity, jejichž významu pro podporu demokratizačního procesu v Kosovské republice si obě partnerská hnutí vysoce cení.

Spolupráci podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce/ Transition Promotion Program skrze projekt MElKO.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.