TI vítá schválení zákona o státním zastupitelství vládou

Publikováno: 7. dubna 2016

Vláda Bohuslava Sobotky dnes schválila zákon o státním zastupitelství, jehož předkladatelem je ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Budova Vrchního soudu v Praze a Vrchního státního zastupitelství v Praze

Budova Vrchního soudu v Praze a Vrchního státního zastupitelství v Praze | zdroj: TI

V Česku tak vznikne nový útvar přezdívaný jako „protikorupční speciál“, který bude mít za úkol stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun. Dále také dojde ke zrušení vrchních státních zastupitelství v Praze, pod vedením Lenky Bradáčová, a v Olomouci, které má na starosti Ivo Ištván.

Podle schváleného kompromisního návrhu nakonec získá možnost částečného dohledu Nejvyšší státní zastupitelství. Po skončení dokazování k němu poputuje trestní spis a zdejší tým bude mít na provedení dohledu dva měsíce. Po celou dobu nebude možno případ předložit soudu. Nejvyšší státní zastupitelství ovšem zároveň nesmí speciálu vydat negativní pokyn v tom smyslu, že má věc zastavit a nepodávat obžalobu.

 

David Ondráčka, ředitel TI, v Minutách TI | zdroj: TI

„Je to krok k nezávislosti a efektivitě vyšetřování závažné kriminality, TI jej prosazuje už několik let,“ komentuje schválení zákona David Ondráčka, ředitel TI.

 

 

Je to krok k nezávislosti a efektivitě vyšetřování závažné kriminality, TI jej prosazuje už několik let.

Související novinky