Spor o policii pokračuje

Vydáno 14. 06. 2016

V úterý bude zasedat Bezpečnostní rada státu, která bude projednávat situaci kolem plánované reformy policejních složek. Na prezídium dorazili vyzpovídat policejního prezidenta a jeho náměstka olomoučtí žalobci. K tématu se v Událostech, komentářích ČT sešli ministr spravedlnosti Robert Pelikán, František Bublan, David Ondráčka a Pavel Šafr.

DO-Safr-CT-policie

David Ondráčka a Pavel Šafr v pořadu Události, komentáře | zdroj: ceskatelevize.cz

Kauzu stále dělí především debata o politizaci, v komentářích se nejčastěji diskutuje právě připravenost a způsob reformy. Na počátku vypuknutí kauzy jsme psali otevřený dopis ministru Chovancovi a policejnímu prezidentovi Tuhému, naše otázky, ale také otázky z jiných stran, zůstaly dodnes bez odpovědi.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ve studiu použil jako argument dokument, který má dokazovat, že reforma nebyla plánována dlouho dopředu: „Tohle je Koncepce rozvoje Policie ČR, dokument, který má 119 stran a vznikl v květnu tohoto roku, přesto ať jím listujete, jak chcete, nenajdete v něm ani slovo o restrukturalizaci a slučování těchto dvou útvarů. V koaliční smlouvě máme dokonce tendenci spíš ještě vydělovat finanční policii z ÚOKFK. Načasování by mohlo souviset s kauzou podezření na masivní vynášení informací prostřednictvím pana Gáboríka – tuto kauzu by pak nemohli vyšetřovat lidé, kteří ji vyšetřují dnes, protože ten nový útvar jako celek by se stal podjatým.

Pan prezident má dělat spíš moderátora, v ČSSD na to nepanuje úplně jednotný názor, spíš převládá snaha uklidnit situaci.  Osobně proti reformě nic nemám, před 10 lety jsem měl podobné myšlenky, problém je v tom, že se to trochu uspěchalo, neprojednalo se to ani s těmi dvěma útvary, kterých se to dotýká. Doufám, že účelovost v tom žádná není. Kdyby byla, určitě bych se pod to nepodepsal. Přimlouvám se proto za odklad reformy,“ vyjádřil se František Bublan (ČSSD) .

Nám vadí způsob prezentace a přípravy, vidíme problém v komunikaci a postupu policejního prezídia. V 8 hodin ráno jsme dostali informaci my, v půl desáté už k tomu byla tisková konference. Tento postup je velmi podivný a nestandardní,“ říká ke kauze Zdeněk Drexsler z Unie bezpečnostních složek.

Téma zpolitizovaly Babišovy noviny, mě by zajímalo, proč je pro pana Babiše pan Šlachta tak důležitý. Protikorupční organizace už několik let vytváří protikorupční hysterii. A tato atmosféra vynesla Andreje Babiše k moci. Transparency International ve své práci dostatečně nereflektuje to obrovské nebezpečí v podobě Andreje Babiše. Z mého pohledu v kauze nejde vůbec o technikálie, jde o osobu Roberta Šlachty, který se panu Babišovi velmi líbí. Reforma je plně v kompetenci Policejního prezídia, ten nehorázný tlak na pana policejního prezidenta je jen mocenskou válkou o policii, kterou vede Hnutí ANO,“ zaujal své stanovisko Pavel Šafr, šéfredaktor Svobodného fóra.

Je alibismus říkat, že takováto reforma se má péct pouze na Policejním prezídiu. Standardním postupem by bylo projednat připravovanou reformu se všemi partnery, to se nestalo a proto se z toho stal koaliční problém. Tady panovala nedůvěra v elity jako takové, za to nemůže někdo, kdo upozorňuje na kauzy. Rozhodně odmítám tvrzení, že bychom vytvořili protikorupční hysterii a stvořili tak Babiše. V TI se jeho střetům zájmů a problémům věnujeme kontinuálně, jsem však přesvědčen, že v jeho případě bude třeba politického řešení. Obecně jsem spíš proti reformě, případy podobných centrálních útvarů z okolních zemí vedly k tomu, že odešli šéfové a ještě se snížila funkčnost a zvýšil se únik informací. Vadí mi, že se rozbíjí vztahy mezi a státními zástupci a policisty, mnozí zkušení odejdou,“ konstatoval v pořadu David Ondráčka a vymezil se tak proti Pavlu Šafrovi.

Celou kauzu budeme dál sledovat. Pořad si můžete pustit na stránkách České televize.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.