Index vnímání korupce 2018 (Corruption Perceptions Index, CPI)

Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) dnes zveřejnil Index vnímání korupce za rok 2018 (Corruption Perceptions Index – CPI). Česká republika potvrdila mírně rostoucí trend, kdy si stejně jako loni polepšila o 2 body na celkových 59 bodů ze 100 možných (ze 42. místa na 38. příčku, o kterou se dělí s Kyprem a Litvou). Na průměr Evropské unie (65 bodů) stále ztrácíme šest bodů.

Mírný posun vpřed ale odráží spíše stabilní podmínky pro založení či provozování byznysu než progresivní systematické změny. Pro skutečné zlepšení je třeba učinit několik jednoduchých kroků.

Berlínský sekretariát Česko v rámci regionu západní Evropy a EU označuje jako zemi, kterou je třeba sledovat. „Česká republika své skóre v rámci CPI od roku 2014 neustále zlepšuje, ale události v uplynulém roce naznačují, že bodové zisky mohou být křehké. Předseda vlády byl shledán vinným ze střetu zájmů ve vztahu k jeho médiím. Byl také obviněn ze střetu zájmů ohledně spojení s firmou, která obdržela miliony eur z evropských,“ píše v publikaci TI.

Více už se dočtete v samotné publikaci nebo na našem webu transparency.cz/cpi2018  • Rok vydání: 2019
Stáhnout publikaci

Bojujte proti korupci s námi.