Projekt PAKT je ve svém závěru

Vydáno 13. 04. 2016

Dne 5. 4. 2016 vyvrcholil projekt PAKT – Protikorupční akademický klub transparentnosti soutěží Studentských klubů Transparency International. Skupiny studentů vysokých škol z Prahy, Liberce a Hradce Králové představily svoji několikaměsíční práci, kdy se učily jak uplatňovat nástroje občanského dohledu nad veřejnými financemi.

  • Ivana Dufková, projektová manažerka TI, zahajuje soutěž Studentských klubů Transparency International | zdroj: TI

Studentská soutěž PAKT | zdroj: TI

Důkladně připravené prezentace doprovodilo vystoupení jednotlivých členů klubu, ve kterém představili, jak vybírali témata, kterými se chtěli hlouběji zabývat a jaké výsledky jejich práce přinesla. Vše sledovali nejen jejich kolegové, ale především odborná porota: David Ondráčka – ředitel Transparency International, Tomáš Chovanec z Centra pro komunitní práci Jižní Čechy, Petr Vymětal z Katedry politologie VŠE Praha a Lukáš Bohuslav z Právnické fakulty UK. A nejen sledovali, ale také kladli řadu zvídavých otázek.

Studentský klub v Praze představil projekt síťování občanských iniciativ a potenciál jeho dalšího rozvoje. Studentky z Liberce představily kauzu možného střetu zájmů zastupitelů Liberce a Jablonce při rozdělování dotací a příběh neefektivního nakládání s finančními prostředky města při nákupu tramvají. V Hradci Králové se členové klubu zaměřili na transparentní rozdělování dotací do sportu.

V rámci všech projektů byly prezentovány vize studentů ohledně dobré správy nebo možností občanů podílet se na veřejné správě a všem členům studentských klubů tak patří poděkování za to, jak se zhostili získávání informací, jejich analýze a zpracování, i vytváření kontaktů v rámci konzultací.

Ani porota, která měla za cíl vybrat nejlepší klub, proto neměla snadnou práci. Po krátkém rokování udělila první místo Studentskému klubu Transparency International Hradec Králové, za aktivní přístup a mimo jiné i dosažené výsledky, tedy příslib zlepšení současné praxe zástupci města, právě na návrh studentů. Kromě toho byli oceněni i nejaktivnější studenti a studentky z každého klubu. Večer pak pokračoval neformální diskusí účastníků s porotci, kdy zazněla i řada podnětů pro pokračování v práci klubů či pro nové iniciativy.

„Blahopřání a ocenění práce patří všem. Měli jste možnost si vyzkoušet práci v občanském sektoru, investigativní práci i diskusi s vedením měst a zastupiteli. Doufám, že někoho z vás tato zkušenost natolik zaujala, že v této práci vytrváte i nadále, a to i s pomocí Transparency International Česká republika,“ rozloučil se s účastníky soutěže ředitel Transparency International David Ondráčka.

Více informací o projektu a jeho uplynulých aktivitách najdete na našem webu PAKT.


Štítky: PAKT

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.