Podívejte se, jak hospodaří politické strany a hnutí v Česku

Vydáno 08. 04. 2019

Do pondělí 1. dubna 2019 musely všechny politické strany a hnutí odevzdat své výroční zprávy. Dříve to znamenalo mravenčí práci novinářů i občanské společnosti, aby ze zpráv dokázaly získat komplexnější data.

Přehled hospodaření politických stran a hnutí | zdroj dat: ÚDHPSH, vizualizace dat: Dataweps

Nyní už strany „skládají“ své účty na stránkách Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) do předepsaných formátů. Díky tomu je možné s daty jednodušeji dále pracovat.

„Je skvělé, že strany odevzdávají výroční zprávy včas a že ÚDHPSH připravil on-line formuláře pro jejich snadné další digitální zpracování. Ale hlavní část práce pro Úřad, média i nevládní organizace nastává teprve nyní při hloubkové kontrole samotných výkazů,“ říká Ondřej Cakl, vedoucí monitoringu politických financí v TI.

„Nemám pochyby, že expertní organizace či novináři se do toho pustí rychle a dravě. Mám pochyby, že se stejnou vervou se do toho pustí Úřad, ale nechme se příjemně překvapit,“ dodává Cakl.

A proto jsme si pro vás nyní ve spolupráci se společností Dataweps připravili jednoduchý přehled hospodaření politických stran a hnutí, a to s využitím pouze zveřejněných, strojově čitelných údajů, kde si můžete jednoduše vizuálně porovnat skladbu příjmů a výdajů politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně PČR.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.