V Plzni se debatovalo nad referendem a korupcí na právech

Vydáno 25. 03. 2013

Pětačtyřicet Plzeňanů a Plzeňanek se ve čtvrtek 21. 3. zúčastnilo téměř tříhodinové debaty o korupci, kterou s místními aktivisty pořádala Transparency International ČR. V debatě dominovala dvě témata: referendum proti chystané výstavbě obchodního domu Corso v centru Plzně a korupční skandály na Právnické fakultě Západočeské univerzity.

V první části večera shrnul Petr Vaněk, člen přípravného výboru referenda, celou historii této mimořádně úspěšné občanské aktivity. Příběh s opačným koncem představil Jaroslav Tauchman, který na příkladu Liberce ukázal, kam až situace může dojít, pokud občané dostatečně nebrání své zájmy. „Referendum se podařilo dovést k vítěznému konci, ale dobojováno není, “ upozornil právník Transparency International ČR, Petr Leyer a představil právní rozbor tří možných variant budoucího vývoje této kauzy.

Po této optimisticky vyznívající diskuzi přišla na řadu kauza plzeňských práv. Historii největšího korupčního skandálu z prostředí českých akademických kruhů uvedl Martin Marek z občanského sdružení Plzeňané.  „Do dnešního dne zde učí lidé, kteří se na těchto podvodech podíleli“ konstatoval s lítostí. Z  řad účastníků zazněl dotaz:  Kdo za to bude potrestán?  „V kauze plzeňských práv  byla podána řada trestních oznámení a policie se jimi zabývá. V této kauze je ale všechno špatně“ shrnul Radim Bureš z Transparency International ČR a na vysvětlenou dodal: „Selhala univerzita, selhalo Ministerstvo školství. Očištění a obrození fakulty se nekonalo“

Na závěr večera byli přítomní pozváni na Kurz občanské protikorupční sebeobrany, jehož cílem je seznámit občany s možnostmi, jak se chovat, když se setkají s korupcí a jak korupčnímu jednání zabránit, aniž by přitom byli ohroženi oni či jejich blízcí. Akce se uskuteční v úterý 26. 3. 2013 od 17:00 v Reprezentačním salonku Měšťanské besedy, Kopeckého sady 13.

Veřejná diskuze se uskutečnila v rámci projektu Kurz občanské protikorupční sebeobrany, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 

 


Projekty a kauzy: Rok místních referend

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.