Plechovku Coca-Coly ano, hotovost ne. Jak funguje psychologie korupce

Vydáno 02. 06. 2017

V úterý 23. května 2017 jsme ve spolupráci s poradenskou firmou T&CC uspořádali snídaňové setkání na téma „Psychologie korupčního jednání“ v Galerii kavárny Louvre.

Snídaňové setkání uspořádané ve spolupráci s T&CC | zdroj: TI

Proč ke korupci dochází a co k ní nejčastěji vede? Jaké osobnostní rysy se s korupčním chováním nejčastěji pojí? Proč někteří trpí pocity viny a jiní vůbec? Co už je a co není korupce? A je horší dávat nebo brát?

Na tyto a další otázky odpovídali ředitel TI Česko David Ondráčka a Chief Officer Ethics, D&I a předsedkyně Etické komise Skanska Magdaléna Dobišová. Na akci se setkali členové Klubu Transparency International a klienti T&CC.

Debatu moderoval lektor T&CC a psycholog Tomáš Morávek, který oba odborníky na korupci a etiku směřoval k psychologické podstatě věci: „Nejčastějším pachatelem korupce bývá hamižnost a naivita. Oběma motivům jako psycholog rozumím, vždyť jako děti jsme nebyli jiní. Korupčníci jsou z tohoto pohledu nezralí lidé, avšak s velmi sofistikovanými způsoby chování.“

David Ondráčka z Transparency International na snídaňovém setkání | zdroj: TI

David Ondráčka popsal klasické korupční případy: „Běžně se setkáváme s alibistickým přístupem typuMusíme si pomáhat‘ nebo ‚Dělají to všichni‘. To je nejtypičtější racionalizace korupčníků na jakékoliv úrovni.“

Magdaléna Dobišová ze Skanska na snídaňovém setkání | zdroj: TI

Magdalena Dobišová popsala přístup Skanska k etice a transparentnosti, který je podle jejích slov v byznysovém světě stále ještě spíše výjimkou z pravidla a při zavádění etických kodexů a transparentních procesů čelila firma mnohým problémům.

Psychologii korupce ilustrovala převyprávěním krátkého psychologického experimentu: „Do kuchyňky v jedné velké společnosti umístili šest plechovek Coca-Coly, bez jakéhokoliv popisku. Ty zmizely během tří dnů. Na stejné místo pak dali talířek s šesti jednodolarovými bankovkami. Všechny tam zůstaly i po týdnu.“

Pokud jste neměli možnost se naší společné akce zúčastnit, tak nezoufejte, plánujeme další veřejná setkání a debaty, jak pro naše podporovatele, tak i pro partnery.

 

T&CC

tcc logo

Logo T&CC | zdroj: T&CC

T&CC je česká vzdělávací a poradenská společnost. V oblasti lidských zdrojů působí od roku 1999.  Nabízí řešení v oblasti HR poradenství, profesní diagnostiky včetně online diagnostiky, rozvoje a koučování. Nabízí firemní vzdělávací programy i otevřené kurzy zaměřené na rozvoj manažerských, prodejních a komunikačních dovedností včetně přípravy HR manažerů a jejich týmu.

 

KLUB TRANSPARENCY INTERNATIONAL

transparency_klub_logo__300dpi_rgb

Logo Klubu TI | zdroj: TI

Klub TI byl založen v roce 2011, jako platforma pro individuální podporovatele a společnosti, které věří, že bojovat s korupcí má smysl.

Svou pomocí vysíláte do světa signál, že se o veřejné dění v České republice zajímáte. Máte svůj názor a stojíte si za ním. Chcete bojovat a víte, že pokud se spojíte s námi, půjde to ještě lépe.

Jedná se o významný zdroj financování našich aktivit a také o morální podporu celé organizace.

Více informací o Klubu TI se dozvíte v našem odkaze.


Štítky: Klub TI

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.