Pět ponaučení z Ria

Vydáno 26. 08. 2016

Sport ve většině z nás vyvolává pocity nadšení, adrenalinu a inspirace. Aby tohle mohlo fungovat, není možné, aby byl sport i olympijské hry spojen s korupcí. Přestože letošní Olympijské hry v Riu de Janeiru přinesly mnoho úžasných momentů a skvělých, emotivních vítězství, vznášel se nad nimi stín kontroverze od samého počátku.

OH RIO 2016

Olympijské hry Rio 2016 | zdroj: TI

Zde je 5 věcí, které by neměly být po letošní olympiádě zapomenuty:

1. Stále inspirující a nakažlivý duch olympiády byl opět přítomen

Více než polovina planety, celkem 3,7 miliardy lidí, se rozhodla naladit si přenosy z olympiády, na které závodilo 10 000 atletů více než 207 národností. A diváci určitě nelitovali, když viděli v přímých přenosech tyto dojemné příběhy:

  • Zcela nový tým uprchlíků zahrnoval také devatenáctiletou plavkyni Yusru Mardini původem ze Sýrie. Minulý rok při uprchlické krizi tato slečna musela po 3 hodiny plavat Středozemním mořem a ještě tlačit potápějící se loď do bezpečí. Nyní závodí na olympiádě.
  • Fenomenální Michael Phelps vyhrál svou 23. olympijskou medaili a završil tak svůj příběh od odvykací kůry až po nejdekorovanějšího sportovce historie. Při závodě ho z hlediště sledoval jeho tříměsíční syn.
  • Při běhu na 5 000 metrů Nikki Hamblin z Nového Zélandu a Abbey D’Aggostino z USA společnými silami doklopýtaly za cílovou čáru poté, co společně upadly.

Novozélanďanka Nikki Hamblinová a Američanka Abbey D’Agostinová potvrdili, že olympijská myšlenka stále žije | zdroj: YouTube

 

2. Ovlivňování zápasů je ve sportu stále realitou

To se ukázalo při boxerských zápasech, kde britský deník The Guardian již dříve poukázal na možné nekalosti při rozhodování zápasů. Sedm rozhodčích bylo posláno domů poté, co vyhlásili podezřelé výsledky neodpovídající průběhu zápasů. Irský boxer Michael Conlan, který v jednom z těchto pochybných zápasů prohrál, poté protestoval a na rozhodčí ukázal vztyčený prostředníček. Organizace AIBA, která dohlíží nad amatérskými boxerskými soutěžemi, zvažuje vést proti němu disciplinární řízení – to se však nelíbí Mezinárodnímu olympijskému výboru.

Irský boxer Michael Conlan | zdroj: Twitter

 

3. Vedení sportovních organizací nutně potřebuje reorganizaci

Brazilské policii se povedlo zatknout Paula Hickeyho, vedoucího Irského olympijského výboru a Evropské olympijské komise. Toto zatčení připomnělo razii v nejvyšších kruzích FIFA, která proběhla minulý rok. Hickey, který stojí v čele Irského olympijského výboru již 27 let, má být údajně zapleten do skandálu s kupčením s lístky. Reforma ve vedení sportovních organizacích je podle nás stále aktuálnější.

Paul Hickey, vedoucí Irského olympijského výboru a Evropské olympijské komise | zdroj: Twitter

 

4. Pokud podvádíte, počítejte s důsledky

Celkem 118 ruských atletů tento rok dostalo stopku a zákaz závodit v Riu v návaznosti na odhalení státem řízeného dopingu. Během her byli 4 sportovci diskvalifikováni pro doping. A když Yulia Efimova, ruská plavkyně, závodící přesto, že byla v roce 2013 obviněna z dopingu, vyhrála stříbrnou medaili, publikum ji vybučelo. A důsledky, které se na Rusko hrnou po odhalení dopingového skandálu, pokračovaly 19. srpna, kdy Mezinárodní olympijská komise rozhodla, že dodatečně odebere medaile z olympiády v Pekingu ruským sprinterům, protože jejich dodatečně testované vzorky jsou pozitivní.

Kolika ruským sportovcům bylo zakázáno účastnit se her v Riu? | zdroj: Twitter

Bohužel jsou pak nepřímo ovlivněni i výjimečné výsledky sportovců, kteří nepodvádějí. Každý nový rekord je tak ihned pod palbou zpochybnění, jestli vše proběhlo podle fair-play. A diváci se pochopitelně ptají, jestli můžou věřit výkonům, které vidí a jestli ten, koho nyní adorují, nebude příští rok označen za podvodníka.

 

5. Medaile se počítají, nevhodné chování ovšem také

Když americký plavec Ryan Lochte dosáhl opět na medailové umístění, vysloužil si zasloužený aplaus. A když lhal o údajném ozbrojeném přepadení, kterému měl být společně se svými kolegy z týmu vystaven, byl po právu zostuzen. Zpočátku se zdálo, že je to důkaz špatné bezpečnostní situace v Riu, o které bylo již mnoho napsáno. Ve skutečnosti to vypadá, že sportovci tímto prohlášením chtěli zakrýt vlastní výtržnosti, které proběhly na benzinové pumpě. Sportovci a především ti, o kterých dennodenně čteme a vzhlížíme k nim, by měli brát na vědomí, že jsou jedni z hlavních vlajkonošů integrity ve sportu a jako takoví by ji měli taky bránit. Lochte a další je důkazem, že toto pravidlo ne vždy platí.

Americký plavec Ryan Lochte | zdroj: Twitter

Proto zde máme 5 způsobů, jak zlepšit integritu ve sportu:

  • Vytvoření skutečně nezávislé mezinárodní organizace, která sjednotí a bude jasně proklamovat protikorupční standardy ve sportu. Bude také dohlížet na jejich implementaci a vyšetřovat případné korupční jednání.
  • Mezinárodní, národní i regionální sportovní organizace by měly poskytovat detailní informace o svých finančních transakcích a investicích, které budou podpořeny nezávislými audity.
  • Sportovní organizace by měly změnit svou vnitřní strukturu a dbát na předcházení uzurpování moci do rukou jednotlivců.
  • Jak vlády, tak donoři a sponzoři musejí požadovat větší transparentnost a vůli v poskytování otevřených dat výměnou za finanční pomoc.
  • Sportovci, funkcionáři, sponzoři i vysílací stanice by se měli společně podílet na prezentování a prosazování společného cíle – tedy čistého, nezávislého sportu bez dopingu a korupce.

Celý článek je dostupný v angličtině na webu TI.org.


Štítky: Sport

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.