Panama Papers a registr konečných vlastníků aneb pojmenování stejného problému

Vydáno 01. 12. 2016

Daňové ráje se po odhalení tzv. Panama Papers staly symbolem současného neprůhledného finančního systému. Díky nim dochází každodenně na mezinárodní úrovni k únikům peněz, které měly putovat do státní kasy a ne do firmem sídlících na Bahamách nebo v jiném offshorovém ráji.

David Ondráčka, ředitel TI

David Ondráčka, ředitel TI | zdroj: TI

Velké odhalení

„Panama Papers byla skutečně velká bomba, která vybuchla už tím rozsahem informací. V těch zemích, kde se ukázalo, že do toho byli zapojeni politici, bankéři, nějací významní podnikatelé, to vedlo skutečně k velkým tlakům, mnoho lidí odstupovalo ze svých funkcí a vedlo to k nějakému rozpoutání veřejné diskuze,“ připomněl ředitel TI David Ondráčka pro Tržní okénko na rádiu Zet. Tato kauza tak pravděpodobně nebude jediná a další úniky i z ostatních právnických firem nás do budoucna čekají. Jako pozitivum se jeví, že se celý problém dostal do veřejného prostoru a i politici přijali rétoriku posvícení si na skuliny v systému, které vytvářejí prostor pro daňové úniky.

 

První krůčky ke změně

A ano, dokonce i čeští politici si všimli a téma se dostalo do širšího diskursu také u nás. První vlašťovkou měl být registr konečných vlastníků firem, který nakonec není otevřený, tedy přístupný všem. Co ale mění? „Dnes je situace taková, že mnohdy se nedopátráte toho, kdo na konci toho řetězce je. Je to děláno přes několik prostředníků a stopy končí v offshorových destinacích,“ vysvětluje Ondráčka současnou situaci.

Registr by tak měl pomoci zprůhlednit celý systém a umožnit dopátrání se konečného vlastníka a tedy i příjemce hlavního zdroje příjmů. Iniciativa dále pokračuje i na celoevropské úrovni, kde dochází k tlaku na vlastníky velkých firemních gigantů typu Google nebo Apple, aby zveřejňovali své obraty a zisky ze zemí, kde přímo operují, a ne pouze celková globální čísla. Po několika skandálech existuje důvodné podezření, že i tyto firmy přesouvají své zisky nelegitimně do zemí, kde je nevydělávají. „My z Prahy Google, Apple nebo Siemens nevyřešíme. Potřebujeme spolupracovat s dalšími,“ uvádí také Ondráčka, proč je potřeba celoevropský přístup, kterému naše republika zatím stále není příliš nakloněna.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.